KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
huzeyfe
Süper Moderatör

Rep Gücü : 16072
Rep Puanı : 23

MesajKonu: büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar   Ptsi Ara. 28, 2015 8:47 am

http://www.haberradikal.com/buyuk-ikramiye-cikti-hayati-karardi-p3-aid,987.html#galeri

İşte Türkiye ve dünyadan ibretlik piyango ve şans oyunları hikayeleri...

http://onedio.com/haber/paranin-tadina-varamayan-15-milli-piyango-talihsizi-218601

Paranın Tadına Varamayan 15 Milli Piyango Talihsizi

Parasının Tadına Varamayan Milli Piyango Mağdurları

Her yılbaşında heyecanla beklenen Milli Piyango çekilişi, bu yıl da heyecanla bekleniyor. Büyük ikramiyenin 50 milyon TL olduğu çekiliş, milyonlarca insana hayaller kurduruyor. “Ah şu para bana çıksa da hayatımı kurtarsam”, “Bu kadar parayla kim bilir kaç ev, kaç araba, kaç arsa alınır”, “Parayı bulursam fakirlere de dağıtacağım” gibi hayaller bunlardan birkaçı. Yılbaşında pahalı yılbaşı hediyesi alamayınca herkes yakınlarına" milli piyangoyu tutturayım sana ev alacağım " diye söz verir. Peki büyük ikramiyeyi kazananlar gerçekten de hayal ettikleri gibi yaşayabiliyor mu? Yoksa o kadar para gerçekten de hayırsız mı? Şanstan dolayı mıdır bilinmez ama bundan önce piyangodan para kazanıp hayatı mahvolan insan sayısı hiçte az değil. İşte parasının tadına varamayan Milli Piyango mağdurlarının başına gelenler;

1-) “Eşime Kalmasın Diye Hepsini Harcadım”

53 yaşındaki Mustafa Savgan’ın macerası, bir çiçekçi kadının kendisine 2 lira harçlık vermesiyle başlıyor. Bu parayla Milli Piyango bileti alan Savgan, 1978 yılında 10 bin lira ikramiye kazanır. Savgan, “150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Para eşime kalmasın diye harcamaya başlamıştım. Lokantalarda ödediğim hesaptan 5-6 kat fazlasını bahşiş olarak bırakıyordum. Sonunda paraları tükettim. Evlenirken karıma aldığım bir kilo altını da sattım, harcadım. Eşimi de annesinin yanında gönderdim, evdeki tüm eşyaları satarak İstanbul’a döndüm. Yıl 1985’ti. Cağaloğlu’nda bir handa hem gece bekçiliği hem ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Eşimin açtığı dava sonucu boşandım. Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor.” diyerek ibretlik hikayesini anlatıyor. Ayrıca 1982 ve 1984 yılında da ikramiye kazanan Savgan’ın yaşadıkları “Kaybedebilme Kabiliyeti” isimli bir belgesele konu oldu.

2-) Eski Günleri Özler

Türkiye’de en çok ikramiye kazandıran biletlerin satıldığı Nimet Abla’da çalışan Bilal Yıldız, 1996’da piyangodan kazandığı yüklü miktarda parayı bir ayda harcadı. Kazandığı ikramiyeyle 3 lüks ev alınabileceğiniz söyleyen Yıldız, “Hazıra dağ dayanmıyor. Büyük ikramiye kazananlar zengin oldum havasına girmesin, sade yaşamı tercih etsin. Aksi halde eski günlerinizi özler duruma gelirsiniz” dedi.

3-) Marangozluktan Para Babalığına

Denizli’nin Çivril ilçesinde marangoz olarak geçimini sağlayan Osman Kaplan, borçlarından dolayı hapse girmiş ve 1999 yılında hapisten çıktıktan 2 gün sonra Sayısal Loto’dan 340 milyar kazanmış. İki çocuk babası Kaplan’ın ilk işi eşinden boşanmak olmuş. Ardından İzmir’de Pınar Şirin isimli şarkıcıyla 20 milyar harcayıp Hilton’da nişan yapmış ve 6 ay sonra ayrılmış. Hızlı yaşayan Kaplan’ın parası kısa sürede tükenmiş. Paraların nasıl tükendiğini anlamayan Kaplan, “İkramiyeyi kazanınca akrabalarım birden çoğaldı. Daha önce borç isterim diye herkes kaçarken , ikramiyeden sonra bütün Çivril akrabam oldu. Nereden akraba olduğumuzu anlayamadım ama onlar Orta Asya’ya dayanan hikayeler anlatıp durdu. O kadar yoldan geldiler diye her birine para da veriyordum. Hızlı bir hayat yaşadım, param bitti” diye durumunu anlatıyor.

4-) “Milyonların Ahı Var”

Evli ve 3 çocuk babası Nurettin Çınar’a Turhal’da Milli Piyango’dan 6 milyar çıktı. Önce yurt dışına giden Çınar, Turhal’a dönerek şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. İşler iyi gitmedi ve 1995 yılında iflas etti. Çınar, yaşadıklarını şöyle anlatıyor; “Sefa kısa sürdü. Milyonlarca kişinin para verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin ahı var üstünde, hayrı olmaz. Sonradan araştırdım, kimseye hayır getirmemiş”

5-) Kocayı Boşadı

Yeşim Akyol’a 2003 yılında 2 trilyon çıktı. Kavga etmeye başladığı 8 yıllık eşiyle boşandı. Kocası, “Parayı bulunca beni boşadı” diyerek eşini suçladı.

6-) Korku Eve Kapattı

Salih Bahtiyar, 1985 ve 1997’de iki büyük ikramiye kazandı. Bahtiyar’ın huzuru kaçtı, “Mafya beni bulacak” diye bunalıma girdi ve eve kapandı.

7-) Memurluğu Gitti

Ayhan Yalçınkaya 1995’te zengin oldu. Memurluğu bıraktı. İş yerleri de elinden gidince, “Memurluğa dönmek istiyorum” dedi.

8-) Mezarı Açıldı

Salih Gümüşçay, 1989’da 5 milyar kazandı. 1 yıl sonra öldü. Tek başınaydı, yüzlerce akrabası çıktı. DNA testi için mezarı açıldı.

9-) Oğlu Bıçakladı

Necmi Yıldırım, 2004 yılında 10 trilyonun dörtte birini kazandı. Oğlu, para için babasını boğazından yaraladı.

10-) İntihar Etti

Ahmet Bayram, 2005 yılı çekilişinde 5 milyon TL’lik ikramiyenin sahibi oldu. 9 çocuk babası Bayram, ilk iş olarak kendine peruk aldı. İstanbul’a yerleştikten sonra eşini de boşadı. Kumar ve gece hayatına tutuldu. Dost tuttu ve en son intihar etti.

11-) Donarak Öldü

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde yaşayan Mehmet Sarıoğlu’na 40 yıl önce büyük ikramiye çıktı. Yaşadığı baraka tipi evde donarak öldü. Bir anda zengin olan Sarıoğlu, köyünde bir ev yaptı ancak zamanla parası kalmayınca komşuları bakmaya başladı. Bir süre sonra da evi yandı. Komşuları, kendi aralarında topladıkları paralarla evini onardı. Kimsesi olmayan Sarıoğlu’nun Sarayköy Devlet Hastanesi’nde yapılan otopside donarak öldüğü belirlendi.

12-) Bunlar da Ecnebi Talihsizler

ABD’de doğan Jack Whittaker, 2002 yılında piyangodan tam 410 trilyon kazandı. Evi tam 7 defa soyulan Whittaker’ın torunu da fidye isteyen insanlar tarafından katledildi. Alkol ve uyuşturucu bağımlısı piyango talihlisi, zor bir hayatın ardından “Mutluyum, çünkü o uğursuz paradan tek kuruş kalmadı” diyor.

13-) Milli Piyango Yuva Yıktı!

uİngiltere’de bir çekilişten 23,5 trilyon kazanan Michael Carroll, uyuşturucu sebebiyle karısı ve çocuğu tarafından terk edildi.

14-) Lükse Düşkünlüğün Sonu

Kanada’da lotodan 8,5 milyon dolar kazanan Gerald Muswagon, eline geçen parasını lüks arabalar, uyuşturucu ve alkole harcadı ve sonu intiharla bitti.

15-) İlginç Mağduriyet

2007 yılında 1 milyon 505 bin YTL'lik ikramiye Muğla'nın Ula ilçesinden birisine çıkmış. Bu ilçede yaşayan Arif İlhan arkadaşları arasında ikramiyenin ona çıktığını dile getirerek onlara şaka yapmak istemiş. Ailesi de dahil olmak üzere herkes İlhan'ı ciddiye alıp ikramiyeyi ondan gizli harcayacağını düşünüp tavır yapmışlar. Bu da başka bir mağduriyet hikâyesi..

Peki Ama Neden Sonları Böyle Oluyor?

En başta kişinin karakterinden kaynaklanan bir durum olsa gerek. Bir anda zenginleşiyorlar ve bu zenginliği kaldıramıyorlar. “Ne oldum” delisi oluyorlar. Parasız zamanlarında yanlarında olan, onlara her türlü desteği veren insanları unutuyorlar. Bunların haricinde emek harcamadan kazanılan para, çevredeki para almak için olan akbaba görünümlü insanlar ve cinsel açlıklar da üst üste gelince kaçınılmaz son geliyor.
İşin ilginci büyük ikramiye kazananın zarar getirmediği insanlar iş adamı ya da iş kadını olan insanlar. Bu insanlar zaten paraya tok olduklarından dolayı, ikramiye kazanılması onları pek etkilemiyor.

En son huzeyfe tarafından Ptsi Ara. 28, 2015 8:55 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
huzeyfe
Süper Moderatör

MesajKonu: Geri: büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar   Ptsi Ara. 28, 2015 8:50 am

Büyük İkramiyeyi Tutturanların Hayatları Karardı
Milli Piyango tarafından verilen ikramiyeler kimseye hayır getirmiyor. Geçmiş yıllarda büyük ikramiyeyi kazanan -sözde- talihlilerin pek çoğu bugün sefalet içinde yaşamakta.

http://www.risaleajans.com/gundem/buyuk-ikramiyeyi-tutturanlarin-hayatlari-karardi

RABBİMİZ İNSANLARI UYARIYOR !

“Ey iman edenler, şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzuk durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide Suresi - 90.Ayet)

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, "Milli Piyango da diğer şans oyunları gibi haramdır. İsminin başında ‘milli' kelimesinin olması haram olmasını ortadan kaldırmaz" dedi.

Her yıl büyük insanların büyük ümitlerle oynadıkları Milli Piyango, kimseye hayır getirmedi. Geçmiş yıllarda büyük ikramiyeyi kazanarak bir anda Türkiye'nin en zenginleri arasına girenlerin pek çoğu ailesini dağıttı ve bugün sefalet içinde yaşamını sürmeye çalışıyor. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altıntaş şans oyunlarının haram olduğunu ifade ederek, bu tip yollarla elde edilen paranın kimseye hayır getirmeyeceğini ifade etti. 

"MİLLİ PİYANGO VE ŞANS OYUNLARI HARAMDIR" 

Son yıllarda insanların kolay yoldan para kazanma derdine düştüklerini dile getiren Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, bunun ortaya çıkmasında din eğitimi eksikliğinin büyük rolü olduğunu söyledi. Taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybetmesine dayalı şans oyunlarının İslam'da haram kılındığına dikkat çeken Altıntaş, "İnsanlar son yıllarda helal ve haram kavramlarını iyi idrak edemiyorlar. Milli Piyango da diğer şans oyunları gibi haramdır. İsminin başında "Milli" kelimesinin olması haram olmasını ortadan kaldırmaz" şeklinde konuştu.

" BU PARANIN HAYIRA HARCANMASI 'HARAM' HÜKMÜNÜ KALDIRMAZ ! " 

Bu tür oyunların hasılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının yararlanmasının, bu paranın haram hükmünü kaldırmadığını açıklayan Altıntaş, şans oyunlarından elde edilen kazancın insanlara hayır getirmediğini belirtti. Şu ana kadar bu tür yollarla zengin olmuş pek çok kişinin sonradan acınacak hale düştüğüne dikkat çeken Altıntaş, " Bu tür oyunlardan uzak durun! " diye uyardı.

BU PARADAN KİMSEYE HAYIR GELMEDİ!

Her yıl, insanların büyük ümitlerle aldıkları Milli Piyango biletleri şu ana kadar kimseye hayır getirmedi. Kimisi ailesini dağıttı, kimisi kumara alışarak parasının hepsini burada bitirdi, kimisi de intihar etti. Milli Piyango her yıl ibretlik hikayeler ortaya koysa da hala satılmaya devam ediliyor. İşte ibretlik hikayelerden birkaçı… 

ÖNCE EŞİNDEN BOŞANDI SONRA İNTİHAR ETTİ !

9 çocuk babası ve işsiz olan Ahmet Bayram'a, Milli Piyango'nun 2005 yılındaki çekilişinde, çeyrek biletine büyük ikramiye isabet etmişti. 1 milyon 250 bin TL kazanarak bir anda zengin olan Bayram, ilk iş olarak eşini boşadı. Sonrasında bir gece kulüplerine gitmeye başlayan Bayram, tüm parasını kumarda yedikten sonra evinin banyosunda intihar etmiş vaziyette bulundu. 

BAŞLADIĞI YERE GERİ DÖNDÜ 

Ordu'da 2003 yılında Sayısal Loto'dan tek başına 844 milyar lira kazanan çaycı Hayri Kaya, kazandığı parayı tüketince yeniden çaycılık yapmaya başladı. Kaya, sürekli şans oyunları oynadığını, 2003 yılında şanslı 6 numarayı bilerek büyük ikramiyeyi kazandığını belirterek, kazandığı paranın kendisine şans değil adeta uğursuzluk getirdiğini ifade etti. 

CENAZESİNİ BİLE KALDIRAN OLMADI 

Mehmet Sarıoğlu'nun 1975 yılında aldığı Milli Piyango biletine ikramiye çıktı. Hiç evlenmeyen ve amelelik yaparak geçimi sağlayan Sarıoğlu'nun çeyrek biletine ikramiye çıkmasıyla birden hayatı değişti. O yıllardaki para ile 25 bin lira kazanan Sarıoğlu, bir anda zengin oldu. Çalıştığı işyerinden ayrılarak kayıplara karışan Sarıoğlu, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde parayı bitirdi. 83 yaşında vefat ettiğinde elinde avucunda hiçbir şey kalmamıştı. Cenaze giderleri yaşlılık maaşından temin edildi. 

MİLYONLAR KAZANDI AMA PARA HAYIR ETMEDİ

Mustafa Salgan kendisi hakkında "Kaybedebilme Kabiliyeti" adlı bir belgesel çekilen yoksul bir piyango hastasıydı. 1979'da 100 bin liralık ilk ikramiyesini kazandı. 1982'de yeniden 30 milyon lira tutturdu. 1984'te 15 milyon lira 1987'de ise 2 milyon lira kazandı. Belgeseli çekildiğinde ise hala ayakkabı boyacılığı yapıyordu. 

"ESKİDEN DAHA GÜZEL BİR HAYATIM VARDI" 

1995'in talihlisi Ayhan Yalçınkaya devlet memuruydu. Büyük ikramiyenin sahibi olunca memuriyetten istifa etti ve ticarete atıldı. İkramiyeyi kazandıktan sonra tanıdıkları borç için kapısına yığıldı. Bütün dostlarını kaybetti. Psikolojisi bozuldu ve bir yıl dışarı çıkamadı. Nihayet nakit parası bitti. Hasta oldu; doktora gidemedi. Yalçınkaya bir röportajında, "Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Memurluğa dönmek istiyorum" diyordu.
Kaynak : Risale Ajans

huzeyfe
Süper Moderatör

MesajKonu: Geri: büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar   Ptsi Ara. 28, 2015 8:52 am

http://www.zaman.com.tr/gundem_buyuk-ikramiye-huzur-ve-mutluluk-getirmedi_1071741.html

Milli Piyango İdaresi'nin yılbaşı çekilişi için belirlediği 35 milyon lira kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin hayallerini süslerken, daha önce bu şansı yakalayan ve eski parayla milyarları alanlar ise paranın kendilerine mutluluk getirmediğini belirtiyor.

Milli Piyango'dan 1982 ve 1984 yıllarında 2 kere büyük ikramiye kazanan ''piyango tiryakisi'' Mustafa Savgan da, paranın mutluluk getirmediği ''talihli''lerden.

Piyangodan kazandığı paranın çoğunu, ''belki daha çok kazanırım'' diye yine biletlere yatıran Savgan, şuanda iki büyük ikramiye kazanmış bir ayakkabı boyacısı olarak hayatını sürdürüyor.

Yaklaşık 35 yıldır İstanbul Cağaloğlu'nda ayakkabı boyacılığı yapan Savgan, her iki ikramiyeyi de harcamaktan pişmanlık duymadığını belirterek, ''Şu anda daha çok huzurluyum. Neden huzurluyum, en azından param yok'' yorumunu yapıyor.

AA muhabirine piyangoya merakının nasıl başladığını anlatan Savgan, gençliğinde Adana'da çobanlık yaparken, bir gün Adana'nın ''01'' numaralı plakasını kendisine hatırlattığı için üzerinde yedi tane ''0''olan bir piyango bileti aldığını söyledi.

Annesiz babasız büyüdüğünü belirten Savgan, ''Tutunacak dal olmadığı için mecbur kaldık, şans oyunlarında şansımızı denemeye başladık. Çalışmakla bir yere varılmıyor. Düşündüm taşındım, şans oyunlarına bir başlayalım dedim, Milli Piyango'yla başladık'' diye konuştu.

Savgan, aldığı bilete 10 bin lira çıktığını, o dönemde öğretmen maaşının 150 lira olduğunu, bu parayla 2 tane ev alınabildiğini kaydetti.

İkramiyeyi alınca, ''Şans oyunları daha çok şehirlerde oynanıyor'' düşüncesiyle İzmir'e geldiğini, bir boya sandığı alarak boyacılığa başladığını belirten Savgan, ''Bu kadar parayı nasıl harcadığı'' sorusuna da ''Özel hayat da anlatılmaz, insanın özel hayatı olabilir, ama anlatılmaz, ayıp olur'' cevabını verdi.

Savgan, ''Ayakkabı boyacılığına başladım. Gene bilet alıyordum tabi. Cahildik biraz da. Çok bilet almaya başladım. Sonra paraları bitirdik. Hiç yatırım yapmadım. Cahillik vardı. Bilemedik ne iş yapacağımızı. İnsan bilemediği bir işe nasıl girişecek ki?'' diye konuştu.

-SON PARASIYLA ALDIĞI BİLETE DE BÜYÜK İKRAMİYE ÇIKTI-

Sonraki yıllarda İstanbul'a geldiğini, bir otele yerleştiğini ifade eden Savgan, şunları kaydetti:

''1970'lerin sonunda geldim. Bankada bin liram kalmıştı. 'İstanbul'un taşı toprağı altın' diyorlar ya o sebepten biz de kendimizi İstanbul'a attık. Yine boyacılık yapıyorum. O sene çok kış yaptı, hava soğudu, iş yok. Parayı sıfırladık. Bilet de çok oynuyoruz para çıkacak diye çıkmıyor. Parayı bitirdik, bir de otele borçlandık. Sirkeci'den çıktım, Mahmutpaşa Camisi'nin oradan Nuruosmaniye Caddesi'ne girdim. Buraya sandığı koydum, geldi belediye sandığımı aldı, gitti. Gözlerim doldu, açım. Roman bir çiçekçi kadın vardı. Neden ağlıyor, diye merak etmiş. Kadın gitti boya sandığımı belediyeden aldı, parasını ödedi. Bir de bana bin lira verdi. Otele borcumu ödedim. Lokantaya da borcum vardı onu da ödedim. Geri kalan 100 lirayla bir tam bilet aldım. İkindi üzeri almıştım bileti zaten akşamı da çekiliyordu. Bileti aldım, baktım 10 bin lira çıkmış. Sabaha kadar hem ağladım hem sevindim. Sevinçten uyuyamadım. Getirdim sabah kadına 5 bin lira verdim.''

-''UFAK İKRAMİYELERİ SAYMAYACAKSIN''-

Mustafa Savgan, 1982'de Milli Piyango çekilişinde 15 milyon liralık, 1984'teki 23 Nisan çekilişinde de 25 milyonluk ikramiyeleri kazandığını vurguladı. Piyangodan başka ikramiye kazanıp kazanmadığı sorusuna da Savgan, ''Çok kazandım, ama ufakları saymayacaksın'' yanıtını verdi.

25 milyonluk ikramiye kazanınca aynı sokakta boyacılık yapan 5-6 arkadaşına 200'er lira para verdiğini anlatan Savgan, gazetecilerin ''Boyacıya para vurdu'' şeklinde yaptıkları haberler üzerine, pek çok kişinin peşine düştüğünü, bu nedenle izini kaybettirmek için Adana'ya geri döndüğünü bildirdi.

-''PARA HUZUR GETİRMEDİ BİZE''

Savgan, yolda bile tedirgin olduğunu belirterek, ''Zenginlik de başa bela. Arkandan 2 kişi hızlı hızlı gelse 'Acaba beni mi takip ediyor?' diyorsun'' diye konuştu.

Adana'da bir köylü kızla evlenip bir kaç tarla almayı istediğini, ancak evlendiğinde mutlu olamadığını dile geçiren Savgan, şöyle devam etti:

''Bunalıma girdim. Önce insana kafa dengi eş lazım. Kafa dengi eş olmadı mı isterse İstanbul senin olsun hepsi boş. Ama maalesef huzurlu, mutlu bir evlilik yapamadık. Beni bu yıktı. Sinirimden bütün paraları dağıttım. Milli Piyango'ya verdim daha çok. 500 tane, bin tane 2 bin tane bilet aldığım gün oldu. Parayı öyle erittik. Çıkan ufak ikramiyeleri de arada harcadık. Yani para huzur getirmedi bize. Şu anda daha çok huzurluyum. Neden huzurluyum? En azından param yok. Parayla yaşasam, iş kursaydım, zengin olsaydım, insanlar peşimi bırakmazdı. Şimdi param yok huzurluyum, mutluyum. Şimdi yılbaşı için de 5 tane tam bilet cebimde. Ben tam oynarım, ne çeyrek ne yarım. Ya herro ya merro. Olursa tam, olmazsa hiç. Cebime bileti koymadığım takdirde uyuyamam. İlla ki her çekilişte bileti cebime koymam şart.''

-BİLET SEÇMENİN PÜF NOKTALARI-

Mustafa Savgan, yılbaşı çekilişi için bilet alacak vatandaşlara da bilet seçmenin püf noktalarını şöyle anlattı:

''Biletin üstündeki 3'üncü numara 4 mesela, sonundaki numara 5 olanı alıyorum. Aradaki numara 7 ise son numara 6 ya da 8 olanını alıyorum. Ben bunları özellikle seçiyorum. Biletleri inceleyerek alıyorum. Büyük ikramiyeleri kazandığım biletleri de öyle seçtim. Rastgele çekmiyorum. Büyük ikramiye kazanmanın formülü bu. Her insanın bir formülü vardır. Bilet, 'Al beni' diyecek. Bir de üstelik seçeceğim, seveceğim o numarayı. O çok farklı bir his.''

-''35 MİLYON BÜYÜK PARA HEPSİNİ HARCAYAMAM''-

Yılbaşı çekilişinde kendisine büyük ikramiye çıkması halinde ne yapacağına ilişkin soruyu Savgan, şu şekilde yanıtladı:

''Eğer bana bu sene büyük ikramiye çıkarsa, zaten 35 milyon lira büyük para, hepsini harcayamam. 100 tane konut yaptırırım, anasız-babasız garibanlar için. Öyle insanlara imkan sağlayacağım. Hepsine birer tane daire vereceğim. Sitenin girişine de 'Talih Kuşu Siteleri' yazdıracağım. Bir de yurt yaptıracağım. Mesela sokakta kalmış, kimsesiz, yatacak yeri olmayan kişileri bu yurtta barındıracağım. Bir de kafa dengi bir eş istiyorum. 40-45 yaşında olacak, ondan genç olmaz. Ben yaşımı bilmiyorum, ama 70'ten fazlayımdır. Şimdi bir handa kalıyorum. Ama piyango çıkarsa, kuracağım Milli Piyango Sitesi'nin içinde ben de kendime bahçeli güzel bir ev yaptıracağım. Ondan sonra çalışmam. Ne çalışacaksın? Yıllardan beri çalıştığım, ezildiğim yeter.''

RÜYA KISA SÜRDÜ

Denizli'nin Çivril ilçesinde hapisten çıktından sonra Sayısal Loto'dan 345 milyar kazanan Osman Kaplan, yeni paralar kazanmak ümidiyle oyun bayilerini mesken tuttu.

Marangozluk yaparken işlerinin bozulması neticesinde önce eşinden ayrılan, daha sonra işyerlerine haciz gelen Kaplan, kestiği çekleri de gününde ödeyemeyince 60 milyarlık çeke karşılık 65 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İşyerlerinin ve makinelerinin haczinden elde edilen parayla borçlarının bir kısmını ödedikten sonra serbest kalan Kaplan, cezaevinden çıktıktan sonra Denizli'ye iş aramaya gitti. Kaplan, iki gün sonra oynadığı Sayısal Loto'dan 345 bin lira kazandı.

Parayı kazandıktan sonra esnaflığı bırakan ve kazandığı parayla geçimini sağlamaya başlayan Osman Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''İkramiyeyi kazanınca Çivril'e döndüm. İlk işim eşimle barışmak oldu. Ondan sonra borçlarımı ödedim, daha sonra da bana zor günlerimde yardımcı olan arkadaşlarıma yardım ettim. Birçok arkadaşıma ev aldım. Bazılarının çocuklarının sünnetlerini, düğünlerini yaptım'' diye konuştu.

-''RÜYA KISA SÜRDÜ''

Kaplan, 3 yıl rüya gibi bir yaşam sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''Parayı kazandıktan sonra hayatımda çok büyük değişliklikler olmadı. Zaten eğlenceye ve para harcamaya düşkündüm, bu kadar bol para olunca daha rahat harcadım. Hesabını tutmadım. Parayı büyük şehirlerde harcadım. İzmir'de bir bayanla bir otelde muhteşem bir nişan töreni yaptım. Birlikte olduğum bayanlara beğendikleri arabayı aldım, yanımda olan herkesin ihtiyaçlarını gördüm. Her gördüğüm arabadan almaya kalktım, tabii bu kadar harcamaya 345 milyar bile yetmedi.''

İlk kazandığı ikramiyenin bitmeye başladığı dönemlerde 2004 yılında Milli Piyango'dan aldığı bilete 500 bin lira çıktığını ve bileti çeyrek olduğu için 125 milyar kazandığını ifade eden Kaplan, ''Bu parayı da aynı lüks içinde yedim'' dedi.

Para aldıkça kendisine selam verenlerin arttığını ve tanımadığı birçok akrabasının ortaya çıktığı belirten Kaplan, ''İkramiyeyi kazanınca akrabalarım çoğaldı. Daha önce borç para isterim endişesiyle herkes benden kaçarken, neredeyse bütün Çivril akrabam oldu. Kars, Kayseri ve Zonguldak'tan bile akrabalarım çıktı. Yanıma geldi. O kadar yol gelmişler diye, her birine 150-200 milyon lira para verdim'' diye konuştu.

Şu anda hayatını emekli maaşı ve kira gelirleriyle sürdürdüğünü anlatan Kaplan, şunları söyledi:

''Para bitmeye başlayınca iş kurmayı düşündüm Denizli'de tüp bayisi açtım 3 yerde şubem vardı. Ama o işi de batırdım, yaklaşık 300 milyar da tüp işinden zarar ettim. 2004 yılından beri düzenli olarak her ay yaklaşık 1500 liralık şans oyunu oynuyorum, yılbaşı için de 5 bin liralık Milli Piyango bileti aldım. Büyük ikramiye bu sene kesin bana çıkacak. 'Hep yarın paralar bana çıkacak ümidi var içimde' Sabah evden çıkıyorum, oyun bayisine giriyorum, kapanana kadar oynuyorum, oraları mesken tuttum. Bir gün hayallerime kavuşacağım. Biliyorum paralar bir gün bana çıkacak.''

- PİYANGO TALİHLİSİNİN CENAZESİNİ DEVLET KALDIRDI

Denizli'nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde 35 yıl önce aldığı Milli Piyango biletine ikramiye çıkan merhum Mehmet Sarıoğlu'nun (83) yeğeni Zehra Alkan (62), ''Bize yardım etmediği gibi, cenazesini de devletten aldığı yaşlılık maaşı ile kaldırdık'' dedi.

Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde ikamet eden Mehmet Sarıoğlu'nun 1975 yılında aldığı Milli Piyango biletine ikramiye çıktı. Hiç evlenmeyen ve amelelik yaparak geçimi sağlayan Sarıoğlu'nun çeyrek biletine ikramiye çıkmasıyla birden hayatı değişti.

O yıllardaki para ile 25 bin lira kazanan Sarıoğlu, bir anda zengin oldu. Çalıştığı işyerinden ayrılarak kayıplara karışan Sarıoğlu, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde parayı bitirdi.

Ardından 2000'li yıllarda parasız olarak köyüne dönen Sarıoğlu, yaptığı barakada yaşamaya başladı. Sobadan sıçrayan kıvcılcım nedeniyle barakası yanan Sarıoğlu'na köylülerin ve akrabalarının yardımıyla bir ev yaptırıldı. Parası kalmayan Sarıoğlu'na komşuları bakmaya başladı.

Sarıoğlu'na yeşil kart çıkartıldı, yaşlılık maaşı bağlandı. Köylüler tarafından yiyeceği içeceği temin edilen Sarıoğlu, köy bekçisi tarafından evinde ölü bulundu. Yastığının altından eski piyango biletleri ve listesi çıkan Sarıoğlu'nun yapılan otopsisinde donarak öldüğü belirlendi.

Sarıoğlu'nun yeğeni Zehra Alkan (62), kendilerine ve akrabalarına hiç yardım etmediğini belirterek, ''O bize yarım etmediği gibi biz ona yardım ettik. Ev yaparken ustanın yemeğini bile biz yapıvermiştik. Hiç evlenmedi, çoluk çocuğu yoktu. Devamlı bilet alırmış. Öldüğünde bile yatağının altından eski Milli Piyango bileti çıktı. Cenazesini bile devletten aldığı yaşlılık aylığıyla kaldırdık'' diye konuştu.

İKRAMİYE İLE BİRLİKTE KENDİ PARASI DA BİTTİ

Samsun'da 17 yıl önce Milli Piyango'dan büyük ikramiye Kazanan Süleyman Orhan (52), ikramiyeyle birlikte kendi emeği ile kazandıklarını da kaybettiğini söyledi.

Orhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1993 yılında pastahane sahibiyken, iş yerinin önünden geçen piyangocunun ısrarıyla aldığı bilete 2 milyar TL çıktığını söyledi.

Büyük ikramiye kendisine çıktıktan sonra hayatında talihsizlikler yaşamaya başladığını anlatan Orhan, kazandığı parayı ticari işlerde kullandığını, ancak yaptığı her işten zarar ettiğini ifade etti.

Bu süreçte erkek kardeşini ve yeğenini trafik kazasında kaybettiğini ifade eden Orhan, şunları kaydetti:

''Benim düzenim vardı, kardeşim vardı, huzurum vardı. 2 milyar geldi her şeyimizi aldı gitti. 1958 yılında, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Şenyuva köyünde doğdum. Samsun'da pastahanem vardı. Maddi durumum iyiydi. Büyük ikramiye çıktığında çok şaşırmadık. Gelen paranın bize ticari bir getirisi olacağını umut ettik ve ticari amaçla kullandık. Daha doğrusu kullandığımızı zannettik. Bizde bir rehavete kapılma oldu, 'para var'' dedik ve işle de ilgilenemez olduk. Tamamen bizim hatamız olabilir bu. Ama bence o parada da bir uğursuzluk var. Bize bir getirisi olmadı, tamamen götürüsü oldu. Bu para bize çok sıkıntı yarattı. Kaderci bir insanım. Paranın çıktığı dönemde kardeşim ve yeğenim trafik kazasında hayatını kaybetti. Helal olarak kazandığımız paraları tamamen kaybettik. Bir anda iflasın eşiğine kadar sürüklendik. Tamamen bitmedik ama çok sıkıntı çektik.''

-''MİLYONLARCA İNSANIN GÖZÜNÜN OLDUĞU PARAYI GÜZEL YİYEMEDİK''-

Kazandığı ikramiyenin helal olmadığını düşündüğünü söyleyen Orhan, ''Milyonlarca insanın gözünün olduğu parayı güzelce yiyemedik. O para bir kişiye gidiyor. Eline ikramiyeden 5 kuruş geçmeyen insanların umutları heyecanları hepsi senin elinde olmuş oluyor, bence bu yüzden paranın hiçbir hayrını göremedik'' diye konuştu.

Kantin işletmeciliği yapan ve artık piyango bileti almadığını vurgulayan Orhan, yılbaşı için bilet alacaklara ise, ''Bütün umutlarınızı bilete bağlamayın'' tavsiyesinde bulundu.

-ORDU-

Ordu'da 2003 yılında Sayısal Loto'dan tek başına 844 milyar lira kazanan Perşembeli çaycı Hayri Kaya,kazandığı parayı tüketince yeniden çaycılık yapmaya başladı.

Perşembe ilçesinde bir bankada çaycılık yaparken 7 yıl önce oynadığı Sayısal Loto'dan 844 milyar lira kazanan 39 yaşındaki Kaya da, diğer pek çok ''Talihli'' gibi başladığı yere geri döndü.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sürekli şans oyunları oynadığını, 2003 yılında şanslı 6 numarayı bilerek büyük ikramiyeyi kazandığını belirterek, kazandığı paranın kendisine şans değil adeta uğursuzluk getirdiğini ifade etti.

''2003 yılında şans oyunlarının oynandığı bir bayiye giderek, Sayısal Loto'da bilgisayarın tercih ettiği numaralara cebimdeki son parayı yatırdım'' diyen Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aynı bayide yaşlı bir adam da vardı. İkimiz üst üste bilgisayardan oyunumuzu oynayınca, ben adamın oynadığı kuponu aldım, yaşlı adam da benim oynadığım kuponu aldı. Daha sonra akşam eve gittim ve şanslı numaraların çekileceği saati bekledim. Numaralar belli olduktan sonra TRT spikeri şanslı altı numaranın Ordu'nun Perşembe ilçesine çıktığını söyledi. Hemen cebimdeki kupona bakarak paranın bana çıktığını gördüm. O sırada mutluluktan ne yapacağımı bilemedim.''

-KAZANDIKLARININ HEPSİNİ KAYBETTİ-

Para çıkınca hemen o dönem çalıştığı bankanın müdürünü arayarak durumu anlattığını, bir gün sonra banka müdürüne vekalet vererek parayı Ankara'dan aldıklarını ve bankaya yatırdıklarını söyleyen Kaya, ''Ardından bütün sorunlar da ardı ardına gelmeye başladı''diye konuştu.

İlk olarak sıfır bir araba aldığını, daha sonra Efirli köyündeki arazisine 4 katlı ev yaptırdığını ifade eden Kaya, yaşadıklarını şöyle anlattı:

''Ondan sonra da bazı akrabalarımla PVC işine girdik. Bununla da yetinmedim ve bal alım-satım işine başladım. Bunların ardından Perşembe ilçesine hayır için bir halı saha yaptırdım. Ama ne yazık ki daha sonra başladığım bütün işlerim zarar etmeye başladı. Önce PVC işim iflas etti. Ardından balcılık işimde zarar edince ciddi sıkıntılar içine girdim. Çünkü her iki işimde de senetlerin borcunu ödeyememiştim. Sonra bu borçlarımı ödeyemeyince köye yaptırdığım 4 katlı evim ve 35 dönümlük arazim hacze girdi. Sıfır aldığım araba da hacze girince onu da kaybettim. Yine borçların tamamını ödeyemeyince senetler yüzünden 5 ay kadar hapiste yattım. Ailemle de o zamanlar aram açıldı. Parayı doğru dürüst kullanamadığım için bütün ailem bana kızmıştı. Bu olayların yaşanmasının ardından 7 yıl gibi bir süre geçti. Artık eski mesleğime geri döndüm. Şu anda Perşembe Kaymakamlığı'nın çay ocağını işletiyorum. 7 yıl önceki mutluluğumu yeniden buldum. 7 yıl önce milyarderdim ama şimdi parayı kuruş kuruş topluyorum.''

Kaya, şans oyunlarını oynamaya devam ettiğini kaydederek, ''Şansımın halen devam ettiğini düşünüyorum. Bu olaylar başımdan geçti, ama yine de bu şans oyunlarını oynamaya devam ediyorum. Bir gün yine büyük ikramiyeyi kazanacağım düşünüyorum. O zaman 2003 yılındaki gibi bilinçsizce parayı harcamayacağım'' dedi.

-''YENİ MİLYONERLER BENDEN DERS ALSIN''-

Başından geçen olayların herkese ders olması gerektiğini anlatan Kaya, ''Buradan şans oyunları oynayan ve büyük ikramiye kazanan kişilere sesleniyorum. Lütfen benden ders alın, paranızı iyi yerlerde değerlendirin, yoksa o kişilerin de sonu benim gibi olur'' dedi.

-KAYSERİ-

Milli Piyango'nun 1989 yılındaki 10 milyar liralık büyük ikramiyesini İzmirli Salih Dede (Gümüşçay) ile paylaşan Hilmi Akgöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1989 yılında Milli Piyango'dan kazandığı 5 milyar liranın hayatını önemli ölçüde değiştirmediğini, mütevazi yaşantısına devam ettiğini söyledi.

İkramiye kazanmasının şans değil, tamamen tesaadüf olduğunu ifade eden Akgöl, ''Bayi bana bileti zorla sattı. Bileti aldıktan sonra da 'Bana büyük ikramiye çıkacak' diye kesinlikle hayal kurmadım, bir plan yapmadım. Kimse büyük ikramiye bana çıkacak diye hayal kurmasın. '35 milyar bana çıkacak' diyene çıkmaz. İnsanın, hayatını piyangodan veya şans oyunlarından kazanacağı paraya göre hayal kurarak yönlendirmesi son derece yanlış. Piyangodan para çıkarsa çıkar, çıkmazsa çıkmaz. Zaten kazanma ihtimali de çok az.''

-KAZANAN PARASINI GAYRİ MENKULE VE ARSAYA YATIRSIN

İkramiye kazandığında emekli öğretmen olan 77 yaşındaki Hilmi Akgöl, kazandığı parayı gayri menkule ve arsaya yatırdığını belirterek, ''Yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyeyi kazananlar parayı plansız harcamasınlar. En iyi yatırım gayri menkul ve arsa. Ben kazandığım parayla bir iş hanı, bir apartman ve arsa aldım. Şimdi arsamın üzerine yapılan apartmanda 23 daireme müşteri arıyorum. Kazanan parasını gayri menkul ve arsaya yatırsın'' diye konuştu.

Akgöl, piyangodan 21 yıl önce kazandığı 5 milyar liranın hayatını önemli ölçüde değiştirmediğini de belirterek şöyle devam etti:

''Ben emekli olduktan sonra kırtasiye işine başladım ve hala bu işe devam ediyorum. Bir bağ aldım, eşimle birlikte orada vakit geçiriyorum, meyve sebze üretime yapıyorum. Kırtasiye dükkanıma gelen yoksullara kendi ürettiğim defterleri ve diğer kırtasiye malzemesini ücretsiz veriyorum. Şimdiye kadar 3 yoksul çocuğu okutup meslek sahibi yaptım. Bir çocuğun da eğitim giderlerini karşılıyorum. Dükkanımı ofis gibi kullanıp, öğretmen arkadaşlarımla burada görüşüyorum. Defter imalatı yapıyorum. Sade bir hayat sürüyorum. Büyük ikramiye bana çıktı diye asla şımarıp hayatımın akışını değiştirmedim. İnsanın çalışarak kazandığı para, her şeyden daha değerli.''

-AİLE HER ŞEYDEN KIYMETLİ

Hilmi Akgöl, eşinin ve çocuklarının kendisi için her şeyden daha kıymetli olduğunu ifade ederek, ''Bazı kişiler ikramiye kazandıktan sonra, çok yanlış işler de yapıyor. Eşini boşayıp dünya turuna çıkanlar, paraları eğlence yerlerinde bitirenler var. Benim için eşim ve çocuklarımdan daha değerli hiç bir şey yok. En önemli şey insanın ailesi olmalı. Büyük ikramiye çıkanlar, özellikle aile yapılarını sakın bozmasın, sonra çok pişmanlık duyarlar. Para insanı bozmamalı. Para insanı onurlandırmaz. İnsan yaptığı işlerle onurlanır'' dedi.

Akgöl, ikramiye kazandıktan sonra Mehmetçik Vakfı'na bir miktar bağışta bulunduğunu ve her ay düzenli olarak vakfa bağış yapmayı sürdürdüğünü de kaydederek, ''Mehmetçikler bizim için, vatan için canını veriyor. Gazilerimiz vatan uğruna kolunu, bacağını, gözünü kaybediyor. Onları asla unutmamalıyız. Ben sürekli olarak Mehmetçik Vakfı'na yardım yapıyorum'' diye konuştu.

huzeyfe
Süper Moderatör

MesajKonu: Geri: büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar   Ptsi Ara. 28, 2015 8:53 am

İŞTE KAZANIRKEN KAYBEDENLER
Mutluyum çünkü  o uğursuz para sonunda bitti!

“ABD’li Jock Whittaker’in biletine 2002 yılında 410 trilyon lira para çıktı. ABD tarihinin en büyük ikramiyesini kazandıktan sonra 7 defa evi, 3 kez de arabası soyulan, içki ve kumar düşkünü “kovboy Jock” çevresindekilere “Herkesin bir fiyatı vardır” düşüncesiyle davrandı. Aylardır ödemediği federal vergi, 20 milyon dolara ulaşmıştı ama o devletin uyarısını dikkate almadı. Dostlarından biri, içkisine uyku ilacı koyup 2 milyon dolarını çaldı. Torunu olan Brandi Bragg, fidyecilerce hunharca öldürüldü. Jack, bir süre sonra Virginia eyalet mahkemesine başvurarak, “Mutluyum, çünkü o uğursuz paradan kuruş kalmadı” diyerek iflasını verdi…
Bu hayat hikâyesi ‘Ben kazandım’ diye sevinç çığlıklarıyla başlayan ve sonra da ” ben bittim!” diye hüsranla sonuçlanan acı hayat hikâyelerinden sadece bir tanesi…
Hepsinin ortak noktası hayatlarının ikici dönemlerinde milyonlarca liranın sahibi olup son dönemlerinde hayattan bıkmış bir hale gelmeleri.
Dostlarımı kaybettim

Edirne’de 11 yıl önce Milli Piyango’dan büyük ikramiyeyi kazanan Ayhan Yalçınkaya, zengin olduktan sonra bıraktığı memurluğuna dönmeye çalışıyor. Parayı bulunca hayatının değiştiğini belirten Ayhan Yalçınkaya, huzurunun bozulduğunu, kötü günler geçirdiğini ve Milli Piyango bileti aldığı için pişman olduğunu söylüyor. Bir anda zengin olmasına rağmen paranın çabuk tükendiğini belirten Ayhan Yalçınkaya, “Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Dostlarımı kaybettim. Devlet memurluğuna devam etseydim param olmayacaktı ama huzurum olacaktı. O zaman çok mutluydum. Devlet memurluğuna geri dönmek istiyorum. Ticaret hayatından bıktım. Buradan herkese sesleniyorum, para her şey değildir. İnsanın hayatında ne dost ne de tutunacak dal kalıyor” dedi.
Milli Piyango talihlisi donarak öldü

Denizli’nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde 40 yıl önce Milli Piyango biletine büyük ikramiye çıkan Mehmet Sarıoğlu, yaşadığı baraka tipi evde donarak öldü. Hiç evlenmeyen Sarıoğlu’nun hayatı 40 yıl önce aldığı piyango biletine büyük ikramiye çıkmasıyla değişti. Bir anda zengin olan Sarıoğlu, köyünde bir ev yaptı ancak, zamanla parası kalmayınca ona komşuları bakmaya başladı. Yeşil kart sahibi Sarıoğlu, devletten aldığı yaşlılık maaşıyla geçimini sürdürürken kısa bir süre önce evi yandı. Köylüler aralarında topladıkları paralarla evi tamir ettirdi. Kimsesi olmayan Sarıoğlu’nun Sarayköy Devlet Hastanesi’nde yapılan otopside donarak öldüğü belirlendi.

Marangozluktan para babalığına

Denizli’nin Çivril ilçesinde marangoz olarak geçimini sağlayan Osman Kaplan, çeklerini ödeyemediği için hapse girmiş ve 1999 yılında hapisten çıktıktan 2 gün sonra sayısal lotodan 340 milyar lira kazanmış. İki çocuk babası Kaplan’ın ilk işi eşinden boşanmak olmuş. Ardından İzmir’de Pınar Şirin adlı şarkıcıyla 20 milyar lira harcayıp Hilton’da nişan yapmış ve 6 ay sonra ayrılmış. Hızlı yaşayan Kaplan’ın parası kısa sürede tükenmiş. ‘Hızlı bir hayat yaşadım, para bitti.’diyerek paranın sonunu hazırladığını söylüyor.
“Talih bize huzur değil, felaket getirdi”
Milli Piyango’nun 1990 yılbaşı çekilişinde 1 milyar 250 milyon lira kazanan Adanalı Cem Postacı, paranın kendisine aradığı huzuru vermediğini söyledi. 1996’da oğlunu trafik kazasında kaybeden Postacı, “Talih kuşu bize huzur değil, felaket getirdi” diyor. Oğlunu kaybettikten sonra bir daha bilet almamaya karar veren talihli, kendisine çıkan paranın hayırlı olmadığını söyledi ve keşke çıkmasaydı dedi.
Zenginlikten ayakkabı boyacılığına

53 yaşındaki Mustafa Savgan’ın macerası ise çiçekçi bir kadının kendisine 2 lira harçlık vermesiyle başlıyor. Bu parayla piyango bileti alan Savgan, 1978 yılında 10 bin lira ikramiye kazandı. Savgan, eşinden ayrılmak istedi ama ayrılamadı. “Paralar eşime kalmasın diye harcamaya başladım.150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Eşimi de annesinin yanına gönderdim, evdeki bütün eşyaları satıp tekrar İstanbul’a döndüm. Yıl 1985’ti. Cağaloğlu’nda bir handa hem gece bekçiliği, hem de ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Eşimin açtığı dava sonucu boşandım. Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor. Hayatımda biri yok, sevgisizim ama huzurluyum” diyerek ibretlik hikâyesini anlattı.
Psikolojim bozuldu

1984 yılında aldığı bilete 7 milyon lira isabet eden Orhan Ulusoy’un huzur içindeki hayatı ancak 3 sene sürebilmiş. İşleri ters gittiği için kızı evi terk etmiş. Oto yedek parça dükkânı bulunan ve minibüsçülükle uğraşan parayı soğan ve fasulye işine harcayan Ulusoy, üst üste 3 yıl istediği kazancı elde edemeyince iflas etti. 4’ü erkek 8 çocuğu olan Ulusoy, “Hiç rahat bir yaşantım olmadı; bir arkadaşım ‘bu para sana felaket getirir’ demişti, dediği çıktı. Bir kızım evi terk etmişti.Psikolojim alt üst olmuştu.” diyor.
“70 milyonun âhı var”

Evli ve 3 çocuk babası olan Nusrettin Çınar’a da Turhal’da Milli Piyango’dan 6 milyar lira çıktı. Önce yurt dışına giden Çınar, otobüs alarak Turhal’a şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. İşleri iyi gitmeyen Çınar, 1995 yılında iflas etti. Çınar yaşadığı olayları şöyle anlatıyor: “Sefa kısa sürdü. 70 milyon kişinin verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin âhı var üstünde, hayrı olmaz. Sonradan araştırdım, kimseye hayır getirmemiş.”
Şimdi işsiz olan ve emekliliğinin planlarını yapan Çınar, artık Milli Piyango bileti satın almıyor.
Yuvası yıkıldı

Ali Atıcı, çay ocağı işletirken 2004’te sayısal lotodan 543 bin YTL kazanır. Parayı aldıktan sonra memleketi Erzincan’a yerleşen Atıcı, boşandığı eşi ve çocuklarını İsviçre’ye gönderir ve ikinci evliliğini yapar, ancak ondan da ayrılmaya karar verir.
Aynı yolda başlayan ve biten aynı hayat hikayeleri ve aynı acı sonlar. Birbirlerini tanımayan fakat aynı kaderi paylaşan bu insanlar ‘keşke’ sözcüğünü milli piyangodan kazandıkları paradan sonra oldukça fazla söylediler. Hepsinde aynı sözcük vardı’çok pişmanım’!

Yılbaşında sevdiklerinize yılbaşı hediyeleri almak istiyorsanız, hediye seçeneklerimizi gözden geçirin.

http://www.buldumbuldum.com/blog/milli-piyango-kazananlarin-aci-sonu.html/

huzeyfe
Süper Moderatör

MesajKonu: Geri: büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar   Ptsi Ara. 28, 2015 8:54 am

Kazananların hazin sonu
02 Ocak 2014 Perşembe 11:59

Binbir umutlarla alınan Milli Piyango, Lotto ve benzeri şans oyunlarında büyük ikramiyeyi kazanmak değil, kazanamamak büyük şans.

http://www.sonhaber.nl/yasam/kazananlarin-hazin-sonu-h26750.html

http://www.sonhaber.nl/yasam/kazananlarin-hazin-sonu-h26750.html

Geçtiğimiz yıllarda şans oyunlarından büyük ikramiyeyi kazanaların bugünkü durumlarına bakıldığında, ‘İyiki bana çıkmamış” diyesi geliyor insanın.

Sizler için bir kaç talihlin bugün ne halde olduklarını araştırdık.

Ayhan Yalçınkaya

Edirne’de 11 yıl önce Milli Piyango’dan büyük ikramiyeyi kazanan Ayhan Yalçınkaya, zengin olduktan sonra bıraktığı memurluğuna dönmeye çalışıyor. Parayı bulunca hayatının değiştiğini belirten Ayhan Yalçınkaya, huzurunun bozulduğunu, kötü günler geçirdiğini ve Milli Piyango bileti aldığı için pişman olduğunu söylüyor. Bir anda zengin olmasına rağmen paranın çabuk tükendiğini belirten Ayhan Yalçınkaya, “Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Dostlarımı kaybettim. Devlet memurluğuna devam etseydim param olmayacaktı ama huzurum olacaktı. O zaman çok mutluydum. Devlet memurluğuna geri dönmek istiyorum. Ticaret hayatından bıktım. Buradan herkese sesleniyorum, para her şey değildir. İnsanın hayatında ne dost ne de tutunacak dal kalıyor” dedi.

Mehmet Sarıoğlu

Denizli’nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde 40 yıl önce Milli Piyango biletine büyük ikramiye çıkan Mehmet Sarıoğlu, yaşadığı baraka tipi evde donarak öldü. Hiç evlenmeyen Sarıoğlu’nun hayatı 40 yıl önce aldığı piyango biletine büyük ikramiye çıkmasıyla değişti. Bir anda zengin olan Sarıoğlu, köyünde bir ev yaptı ancak, zamanla parası kalmayınca ona komşuları bakmaya başladı. Yeşil kart sahibi Sarıoğlu, devletten aldığı yaşlılık maaşıyla geçimini sürdürürken kısa bir süre önce evi yandı. Köylüler aralarında topladıkları paralarla evi tamir ettirdi. Kimsesi olmayan Sarıoğlu’nun Sarayköy Devlet Hastanesi’nde yapılan otopside donarak öldüğü belirlendi.

Osman Kaplan

Denizli’nin Çivril ilçesinde marangoz olarak geçimini sağlayan Osman Kaplan, çeklerini ödeyemediği için hapse girmiş ve 1999 yılında hapisten çıktıktan 2 gün sonra sayısal lotodan 340 milyar lira kazanmış. İki çocuk babası Kaplan’ın ilk işi eşinden boşanmak olmuş. Ardından İzmir’de Pınar Şirin adlı şarkıcıyla 20 milyar lira harcayıp Hilton’da nişan yapmış ve 6 ay sonra ayrılmış. Hızlı yaşayan Kaplan’ın parası kısa sürede tükenmiş. ‘Hızlı bir hayat yaşadım, para bitti.’diyerek paranın sonunu hazırladığını söylüyor.

Cem Postacı

Milli Piyango’nun 1990 yılbaşı çekilişinde 1 milyar 250 milyon lira kazanan Adanalı Cem Postacı, paranın kendisine aradığı huzuru vermediğini söyledi. 1996’da oğlunu trafik kazasında kaybeden Postacı, “Talih kuşu bize huzur değil, felaket getirdi” diyor. Oğlunu kaybettikten sonra bir daha bilet almamaya karar veren talihli, kendisine çıkan paranın hayırlı olmadığını söyledi ve keşke çıkmasaydı dedi.

Mustafa Savgan

53 yaşındaki Mustafa Savgan’ın macerası ise çiçekçi bir kadının kendisine 2 lira harçlık vermesiyle başlıyor. Bu parayla piyango bileti alan Savgan, 1978 yılında 10 bin lira ikramiye kazandı. Savgan, eşinden ayrılmak istedi ama ayrılamadı. “Paralar eşime kalmasın diye harcamaya başladım.150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Eşimi de annesinin yanına gönderdim, evdeki bütün eşyaları satıp tekrar İstanbul’a döndüm. Yıl 1985′ti. Cağaloğlu’nda bir handa hem gece bekçiliği, hem de ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Eşimin açtığı dava sonucu boşandım. Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor. Hayatımda biri yok, sevgisizim ama huzurluyum” diyerek ibretlik hikâyesini anlattı.

Orhan Ulusoy

1984 yılında aldığı bilete 7 milyon lira isabet eden Orhan Ulusoy’un huzur içindeki hayatı ancak 3 sene sürebilmiş. İşleri ters gittiği için kızı evi terk etmiş. Oto yedek parça dükkânı bulunan ve minibüsçülükle uğraşan parayı soğan ve fasulye işine harcayan Ulusoy, üst üste 3 yıl istediği kazancı elde edemeyince iflas etti. 4′ü erkek 8 çocuğu olan Ulusoy, “Hiç rahat bir yaşantım olmadı; bir arkadaşım ‘bu para sana felaket getirir’ demişti, dediği çıktı. Bir kızım evi terk etmişti.Psikolojim alt üst olmuştu.” diyor.

Nusrettin Çınar

Evli ve 3 çocuk babası olan Nusrettin Çınar’a da Turhal’da Milli Piyango’dan 6 milyar lira çıktı. Önce yurt dışına giden Çınar, otobüs alarak Turhal’a şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. İşleri iyi gitmeyen Çınar, 1995 yılında iflas etti. Çınar yaşadığı olayları şöyle anlatıyor: “Sefa kısa sürdü. 70 milyon kişinin verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin âhı var üstünde, hayrı olmaz. Sonradan araştırdım, kimseye hayır getirmemiş.”Şimdi işsiz olan ve emekliliğinin planlarını yapan Çınar, artık Milli Piyango bileti satın almıyor.

Ali Atıcı

Ali Atıcı, çay ocağı işletirken 2004’te sayısal lotodan 543 bin YTL kazanır. Parayı aldıktan sonra memleketi Erzincan’a yerleşen Atıcı, boşandığı eşi ve çocuklarını İsviçre’ye gönderir ve ikinci evliliğini yapar, ancak ondan da ayrılmaya karar verir.
Aynı yolda başlayan ve biten aynı hayat hikayeleri ve aynı acı sonlar. Birbirlerini tanımayan fakat aynı kaderi paylaşan bu insanlar ‘keşke’ sözcüğünü milli piyangodan kazandıkları paradan sonra oldukça fazla söylediler. Hepsinde aynı sözcük vardı’çok pişmanım’

Ahmet Bayram

9 çocuk babası ve işsiz olan Ahmet Bayram'a, Milli Piyango'nun 2005 yılındaki çekilişinde, çeyrek biletine büyük ikramiye isabet etmişti. 1 milyon 250 bin TL kazanarak bir anda zengin olan Bayram, ilk iş olarak eşini boşadı. Sonrasında bir gece kulüplerine gitmeye başlayan Bayram, tüm parasını kumarda yedikten sonra evinin banyosunda intihar etmiş vaziyette bulundu.

Hayri Kaya

Ordu'da 2003 yılında Sayısal Loto'dan tek başına 844 milyar lira kazanan çaycı Hayri Kaya, kazandığı parayı tüketince yeniden çaycılık yapmaya başladı. Kaya, sürekli şans oyunları oynadığını, 2003 yılında şanslı 6 numarayı bilerek büyük ikramiyeyi kazandığını belirterek, kazandığı paranın kendisine şans değil adeta uğursuzluk getirdiğini ifade etti.

Mehmet Sarıoğlu

Mehmet Sarıoğlu'nun 1975 yılında aldığı Milli Piyango biletine ikramiye çıktı. Hiç evlenmeyen ve amelelik yaparak geçimi sağlayan Sarıoğlu'nun çeyrek biletine ikramiye çıkmasıyla birden hayatı değişti. O yıllardaki para ile 25 bin lira kazanan Sarıoğlu, bir anda zengin oldu. Çalıştığı işyerinden ayrılarak kayıplara karışan Sarıoğlu, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde parayı bitirdi. 83 yaşında vefat ettiğinde elinde avucunda hiçbir şey kalmamıştı. Cenaze giderleri yaşlılık maaşından temin edildi.

Mustafa Salgan

Mustafa Salgan kendisi hakkında "Kaybedebilme Kabiliyeti" adlı bir belgesel çekilen yoksul bir piyango hastasıydı. 1979'da 100 bin liralık ilk ikramiyesini kazandı. 1982'de yeniden 30 milyon lira tutturdu. 1984'te 15 milyon lira 1987'de ise 2 milyon lira kazandı. Belgeseli çekildiğinde ise hala ayakkabı boyacılığı yapıyordu.

Kaynak: Haber7.com; buldumbuldum.com

huzeyfe
Süper Moderatör

MesajKonu: Geri: büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar   Ptsi Ara. 28, 2015 8:56 am

http://forum.shiftdelete.net/diger-kultur-sanat-konulari/387802-piyango-zenginleri-bakin-simdi-ne-halde.html

Piyango zenginleri bakın şimdi ne halde

Alıntı :

Click here to view the original image of 606x340px.

Büyük ödülü kazanan insanlar bir türlü mutlu olamamışlar. Hatta büyük talihsizlikler yaşadıklarını bile söyleyebiliriz. Türkiye’den ve Dünya’dan örnekler sunan listemizde şansın şansızlığa dönüştüğü hikayeleri okurken bir daha piyangonun size çıkmasını isteyecek misiniz çok merak ediyoruz.

Click here to view the original image of 598x801px.

MUSTAFA SAVGAN

Milli Piyango’dan 1982 ve 1984 yıllarında 2 kere büyük ikramiye kazanan "piyango tiryakisi" Mustafa Savgan da, paranın mutluluk getirmediği "talihli"lerden.
Piyangodan kazandığı paranın çoğunu, "belki daha çok kazanırım" diye yine biletlere yatıran Savgan, şuanda iki büyük ikramiye kazanmış bir ayakkabı boyacısı olarak hayatını sürdürüyor.

Savgan, "Ayakkabı boyacılığına başladım. Gene bilet alıyordum tabi. Cahildik biraz da. Çok bilet almaya başladım. Sonra paraları bitirdik. Hiç yatırım yapmadım. Cahillik vardı. Bilemedik ne iş yapacağımızı. İnsan bilemediği bir işe nasıl girişecek ki?" diye konuştu.

Mehmet Sarıoğlu

Denizli’nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde yaşayan Mehmet Sarıoğlu, bundan 40 yıl önce bir Milli Piyango biletinden büyük ikramiyi kazanmış. Bir anda zengin olan Sarıoğlu, hiç evlenmemiş, köyünde kendisine güzel bir ev yaptırmış. Zamanla parası kalmayınca komşuları ona bakmaya başlamış. Devletten aldığı yaşlılık maaşıyla geçimini sürdüren Sarıoğlu’nun evi yanınca köylüler aralarında topladıkları parayla evini tamir ettirmişler. 40 yıl önce büyük ikramiyeyi kazanan Sarıoğlu barakasında donarak ölmüş.

Bir zamanların büyük ikramiye talihlisinin başını koyduğu yastığının altından ise eski piyango biletleri ve listesi çıktı.

YENİDEN ÇAYCILIK YAPMAYA BAŞLADI
Ordu’da 2003 yılında Sayısal Loto’dan tek başına 844 milyar lira kazanan Perşembeli çaycı Hayri Kaya, kazandığı parayı tüketince yeniden çaycılık yapmaya başladı.

Click here to view the original image of 615x297px.

Büyük ikramiye talihlisiydi katil zanlısı oldu

Milli Piyango İdaresi'nce düzenlenen Sayısal Loto şans oyununda kendisine büyük ikramiye çıkan Osmaniye'li talihliye bu para şans getirmedi.

OSMANİYE’de çeşitli suçlardan kaydı bulunan işsiz 32 yaşındaki Hasan Tuncel, yolda yürürken silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Cinayet şüphelisi olarak 19 yaşındaki Muhammed Ç. ile akrabası 30 yaşındaki Kemal Ç. tutuklandı. Tuncel’in, bir süre önce Sayısal Loto'dan 760 bin lira ikramiye kazanan Kemal Ç'den haraç istediği için öldürüldüğü ileri sürüldü.

Osman Kaplan
Denizli’nin Çivril ilçesinde marangoz olarak geçimini sağlayan Osman Kaplan, çeklerini ödeyemediği için önce hapse girmiş ve 1999 yılında hapisten çıktıktan tam 2 gün sonra sayısal lotodan 340 milyar kazanmış. Her parayı bulan erkek gibi Kaplan’ın ilk işi eşinden boşanmak olmuş. Ardından İzmir’de Pınar Şirin adlı şarkıcıyla 20 milyar lira harcayıp Hilton’da nişan yapmış ve 6 ay sonra ondan da ayrılmış. Hızlı yaşayan Kaplan’ın parası kısa sürede tükenmiş tabiki. “Hızlı bir hayat yaşadım, para bitti.” diyerek de yaşadıklarını özetliyormuş.

EMEĞİYLE KAZANDIKLARINI DA KAYBETTİ
Samsun’da 17 yıl önce Milli Piyango’dan büyük ikramiye Kazanan Süleyman Orhan (52), ikramiyeyle birlikte kendi emeği ile kazandıklarını da kaybettiğini söyledi.
Orhan, 1993 yılında pastahane sahibiyken, iş yerinin önünden geçen piyangocunun ısrarıyla aldığı bilete 2 milyar TL çıktığını söyledi.
Bu süreçte erkek kardeşini ve yeğenini trafik kazasında kaybettiğini ifade eden Orhan, şunları söyledi: "Benim düzenim vardı, kardeşim vardı, huzurum vardı. 2 milyar geldi her şeyimizi aldı gitti.."

Cem Postacı
Milli Piyango’nun 1990 yılbaşı çekilişinde 1 milyar 250 milyon lira kazanan Adanalı Cem Postacı’nın peşini aksilikler bir türlü bırakmamış. Önce 1996 yılında oğlunu trafik kazasında kaybetmiş. Oğlunu kaybettikten sonra kazandığı ikramiyeyle emlak işine giren Postacı, bir süre sonra iflas etmiş. İşlerinin bir dönem çok iyi gittiğini, hiç tanımadığı kişilerin akraba olarak karşısına çıktığını anlatan Postacı, şimdi kimsenin kendisine yardıma yanaşmadığını vurguluyormuş. Postacı, “Para mutluluk getirmiyor, yuvam dağıldı, toparlamak için varımı yoğumu harcadım. Eşim beni terk etti. Şimdi bir otomobilim, evim ve emekli maaşım var. Keşke o bileti almasaydım da o para çıkmasaydı.” diyormuş.

Bir fabrikada günde 12 saat gece vardiyasında çalışırken bir anda hayatı değişti.

Click here to view the original image of 615x409px.

Beklemediğiniz bir anda bir milyon pound kazansanız ne yaparsanız?

27 yaşındaki Matt Myles, lotoyu kazanınca hayatını değiştirdi ve son bir senede tüm dünyayı dolaştı.

Click here to view the original image of 615x430px.

Endonezya’dan Londra’ya, Taylandan’dan İbiza’ya kadar birçok yerde sehayat eden Myles, son olarak Brezilya’ya Dünya Kupası’nı izlemeye gitti.

Click here to view the original image of 615x619px.

Kardeşi Pete ile dünyayı gezen Myles, gece hayatında güzel kızlarla vakit geçirererek, adrenalin seviyesini zorlayarak ve pahalı kıyafetlerle hayatının tadını çıkarıyor.

Click here to view the original image of 615x452px.

Tabii bu keyifli anları Twitter’daki binlerce takipçisi ile paylaşmayı ihmal etmiyor.

Click here to view the original image of 615x451px.

İşte Myles’in son bir senesi...

En büyük piyangoyu kazanıp 4 Yılda 114 milyon dolar kaybeden “Jack” Whittaker Jr.

Batı Virginya’da müteahhitlik yapan Andrew Jackson “Jack” Whittaker Jr. 25 Aralık 2002'de birçok farklı eyalette oynanan Powerball’dan 315 milyon dolar kazandı ve bu meblağ o güne kadar tek bir kişinin kazandığı en büyük ikramiyeydi. 55 yaşındaki Whittaker, o zamanlar Diversified Enterprises Construction adlı mimarlık firmasının başındaydı. Klasik bir Amerikan yaşantısına sahipti ve bir milyon doları bulan bir mal varlığı, iyi bir ailesi ve harika bir yaşamı vardı. Ödülü kazandıktan sonra, çeşitli Hristiyan Cemiyetlerine kazancının %10unu bağışladı ve Jack Whittaker Foundation’ı kurup 14 milyonu da buraya yatırdı.

Bazı iyi şeyler yapmış olsa da, asıl olarak kötü olaylarıyla hatırlanır. Bir kez alkollü araç kullanmaktan bir kez de bir bar yöneticisini tehdit etmekten tutuklandı. Bir köpek yarış parkurunda kadının birine sarkıntılık etmekten hakkında dava açıldı, bir striptiz klübündeyken, hırsızlar Whittaker’ın aracından 545.000 dolar çaldılar ve sonrasında 200.000 dolar daha çaldırdı...

Click here to view the original image of 615x442px.

Ceasers Atlantic City onu çek üzerinde oynamaktan dava etti ve ardından karısı Jack’i boşadı. Bununla da kalmıyor Whittaker’ın hikayesi. Torununun erkek arkadaşı, Whittaker’ın evinde ölü bulundu. Haftalık 2100 dolar verdiği torunu da bu olaydan birkaç ay sonra aşırı doz uyuşturucu kullanarak başka bir yerde ölü bulundu. Whittaker’ın kızı o yıl içinde bilinmeyen bir sebepten dolayı öldü. Tüm hayatı yıkılmış olan Whittaker; “keşke o bilet elime geçtiğinde yırtıp atsaydım” diyor...

20 milyon kazanan Jeffrey Dampier, aç gözlü üvey kız kardeşi tarafından öldürüldü
1986'da Jeffrey Dampier, Illiniois Lottery’den 20 milyon dolar kazandı ve cömert bir şekilde elindekileri ailesi ve arkadaşlarıyla paylaşmaya başladı ve onlara evler, arabalar, hatta egzotik mekanlarda tatiller sundu. Ne yazık ki bunlar yeterli olmadı. Dampier’ın üvey kız kardeşi ve kızın erkek arkadaşı, milyoneri kaçırdılar ve kafasının arkasından vurarak öldürdüler. Dampier’in ölümünden suçlu bulunana ikili ömür boyu hapis ile cezalandırıldı...

Click here to view the original image of 615x461px.

1 milyon dolar kazanıp, araba işine giren ve 4 yılda iflas eden makinist, Ken Proxmire
Lotoyu kazanıp hayatı zindan olan insanlar

Ken Proxmire, Michigan piyangosundan 1 milyon dolar kazanmadan önce makinistlik yapıyordu. Kaliforniya’ya yerleşti ve kardeşiyle beraber araba işine girdi ve 5 yıl içinde iflasın eşiğine geldi. Ken’in oğlu Rick, babası için; “herkese bakmak isteyen şansı dönen zengin bir adamdı, 3-4 yıl çok çılgınlar gibi yaşamış olsa da şu an daha sade bir hayatı var. Artık helikopterlerden ya da limuzin gezilerinden konuşmuyoruz. Herkes gibi sıradan bir hayatımız var, babam akşamları eve makinist olarak geliyor” diyor...

Tüm parasını politikaya, eğitime ve sosyal kurumlara bağışlayarak elindekileri tüketen Janite Lee

Bazen iyi niyetli olmak da yeterli olmuyor. Tıpkı 52 yaşındaki Janite Lee’nin durumunda olduğu gibi. 1993 yılında Janite, The Missouri Lottery’den 18 milyon dolar kazandı. Güney Koreli göçmen, hemen elindeki parayı eğitim programları, sivil toplum örgütleri ve siyasi kurumlara dağıtmaya başladı. Milyon dolarlık ev ve arabalara ek olarak Washington Üniversitesi’ne 1 milyon dolar bağışladığı biliniyor ve burada onun adını onurlandırmak için bir okuma odası bulunuyor. Bunun dışında Lee, Demokrat Partiye 277.000 dolar bağışlayarak, Bill Clinton, Al Gore ve hatta Güney Kore Başkanı ile beraber yemek yedi. Lee’nin harcamaları bunlarla da kalmıyor. Janite, 30.000 doları da vefat eden Güney Koreli bir kilise papazının ailesine bağışladı ve The St. Louis Korean American Association’a bir ev aldı. Bunlara bir de kumarda 1 yılda kaybettiği 347.000 dolar, banka kredileri, kredi kartı borçları eklenince tam bir felakete sürüklenerek 2001'de tamamen iflas etti...

31 milyon dolar kazanıp hepsini ödünç verdikten sonra tüm parasını ve karısını kaybeden Billy Bob Harrell Jr.

Home Depot’ta çalışan Pentecost’lu vaiz Billy Bob Harrell Jr. 1997'de büyük ikramiyeyi kazandı. İlk başlarda hayatı çok güzeldi. Birçok piyango talihlisi gibi büyük bir çiftlik, sonrasında başka evler ve arabalar satın aldı. Tek zayıf noktası ondan yardım isteyen insanlara “hayır” diyememesiydi ve bunun sonuncunda da en sonunda karısı onu boşadı ve Billy intihar etti...

Suzanne Mullins 2.4 milyon dolar kazandı ama borçlarını ödemek için hala krediye ihtiyacı var

Mullins 1993'te piyangoyu kazandı ve tek seferde tüm parayı almaktansa yıllık olarak belli miktarda ödemeler almayı tercih etti. 20 yıl boyunca ödenecek 47.800 doları kızı ve kocasıyla paylaştı. Fakat, 5 yıl içinde kendini borçların içinde buldu ve 200.000 doları teminat olarak gösterdi. Mullins daha sonrasında geri kalan tüm parayı aldı ama bu da borçlarını ödemeye yetmedi. Teminat gösterdiği şirket, Mullins’i dava etti ve 154,000 dolar kazandı ama hiçbir şey alamadı; çünkü Mullins’in elinde tek bir cent bile kalmamıştı...

2 kez piyangoyu kazanan Evelyn Adams şimdi karavanda yaşıyor

Piyangoyu bir kez bile kazanmanın olasılığının çok düşük olduğunu herkes bilir; ama Evelyn Adams, bu olasılığı altüst ederek piyangoyu 2 kez kazandı. Talih kuşu New Jersey’de yaşayan Evelyn’in başına 1985 ve 1986'da kondu. Toplamda yaklaşık olarak 5.4 milyon dolar kazanan Evelyn, tam bir kumar tutkunuydu. Kumarhaneleriyle ünlü Atlantic City’nin de New Jersey’de olması Adams’ın tüm parasını kaybetmesinde büyük rol oynadı. Şu an Adams, tamamen parasız bir halde bir karavanda yaşıyor.

Click here to view the original image of 615x339px.

Amerikalı evsiz, büyük ödülü, geçen hafta bir benzin istasyonunda sadece 3 dolara satın aldığı bir kazı kazan biletinden elde etti. Kazıdığı bileti, 1.000 dolar kazandığını sanarak, aldığı benzinliğe geri götüren Mahurin, 1.000 dolar değil ama büyük ödülü kazandığının kendisine söylenmesinden sonra düşecek gibi olduğunu dile getirdi.

Click here to view the original image of 615x339px.

Kendi halinde ve de olabilecek kadar mutlu bir yaşam sürdürmekte olduğunu belirten evsiz Mahurin, çadırını yenileyerek çadırda yaşamaya devam edeceğini belirtti. Diş masraflarına da yapacağı bir harcamadan sonra, parasının geriye kalanını ise tasarruf hesabına yatırmayı planlıyor

Roger Griffiths, 2005 yılında bilişim sektöründe çalışırken piyangodan 1 milyon 831 bin sterlin (5 milyon 49 bin lira) kazandı. Artık hayatının tamamen kurtulduğunu sanıyordu.

Önce 1 milyon 800 bin liraya bir ev aldı. Peşinden de bir Porsche'nin koltuğuna kuruldu.

Click here to view the original image of 615x463px.

İkinci iş olarak da eşine 550 bin lira harcayarak bir güzellik salonu açtı. Çocuklarını da özel okula kaydettirdi.

Click here to view the original image of 600x360px.

Ailecek sık sık sehayete çıkmaya başladılar. New York, Monaco, Dubai, Florida and Mallorca gibi şehirleri gezdiler. Bu gezilerde yaklaşık 80 bin lira harcadılar.

Click here to view the original image of 600x395px.

Griffiths ailesinin harcamaları bitmiyordu. Lüks hayata ve faturalara 275 bin lira harcadıklarını sanıyorlar.

Click here to view the original image of 615x346px.

Roger Griffiths gençlik hayalini de gerçekleştirdi. Okul arkadaşlarıyla bir albüm yapmayı istiyordu. Roger kendi cebinden 70 bin lira harcadı. Grup albüm yapıp bir de klip çekti.

Albüm hiçbir başarı gösteremedi. Sadece 600 cd satmayı başardılar. Mali sıkıntılar yaşamaya başladıkları dönemde büyük bir talihsizlik yaşadılar. Evleri yanınca tamir işlerine 330 bin lira harcadılar. "Hazıra dağ dayanmaz" sözü bir kez daha gerçekleşti ve Griffiths ailesi iflaslarını açıklamak zorunda kaldı. Şu an bankada sadece 7 sterlinleri (19 lira) var.

Michael Carroll, 2002 yılında piyangodan 9.7 milyon sterlin (26 milyon lira) kazandı.

Click here to view the original image of 532x384px.

O zamanlar 19 yaşında olan Michael, tüm parasını uyuşturucu ve hayat kadınlarına harcayınca sıfırı tüketti. Şimdilerde boyacılık yapıyor.

Callie Rogers, 19 yaşındayken piyangodan 250 bin sterlin (690 bin lira) kazandığında çok mutlu gözüküyordu.

Tüm parasını uyuşturucuya yatırdı. Şimdi 26 yaşında ve küçük bir dairede kirada oturuyor.

Click here to view the original image of 512x288px.

Mark Gardiner, piyangodan 11 milyon sterlin (30 milyon dolar) kazanmıştı. Ancak yanlış yatırımlar yapınca iflas etti ve haciz yedi. Para olduğu dönemde yanından ayrılmayan arkadaşlarını şimdi bulamıyor.

KaynaK

huzeyfe
Süper Moderatör

MesajKonu: Geri: büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar   Ptsi Ara. 28, 2015 8:58 am

http://www.anadolugazetesi.net/ans-oyunlari-psikolojiyi-bozuyor-n-29714.aspx

Şans oyunları psikolojiyi bozuyor

Röportaj - 01.09.2015 Salı 13:24 
Şans oyunlarının kurumsallaşmasıyla ilgili olarak insanın aklını kurcalayan soru toplumlar...

“YA ÇIKARSA, YA TUTARSA”
UMUDU HER EVE GİRDİ

‘UMUT KAPISI, KISA YOLDAN ZENGİN
OLMA HAYALİNE DÖNÜŞÜYOR’

Şans oyunlarının kurumsallaşmasıyla ilgili olarak insanın aklını kurcalayan soru toplumlar neden şans oyunlarına yönelir?
İşten bu sorunun cevabını öğrenmek üzere Uzman Psikolog Dr. Sıtkı Karaca’ya sordum.
Dr. Karaca bu sorumu şöyle cevaplandırdı:
*Piyango/şans oyunlarından ikramiye kazanan bazı örnekler, “Parayla saadet olmaz” sözüne götürürken, emek harcanmadan sahip olunan bol paranın nasıl kolay yitip gittiği ortaya çıkıyor. Beş parasız kalanlar, eski dostlarını arayanlar, izbe bir yerde ölüsü bulunanlar, eşinden- çocuğundan ayrılanlar, ailesi tarafından kendi haline bırakanlar, yeşil karta muhtaç olanlar...
Piyango/şans oyunu oynayanlar ya her gün ailesinin günlük nafakasını şans oyunlarına harcayıp da akşam evine bir ekmek götürecek para bulamayanlar. Birçokları kredi kartı sarmalına girmiş, yakın çevresinde dolandırmadığı insan kalmamış, evinden eşinden uzak, tutunacak dalı kalmamış oyun bağımlısı insanlar haline gelmektedirler.
İnsan beklentilerinin gerçekleşmesi bağlamında ister ve umut eder.  Şans ve şansla ilgili kavramlar insanın hem umut dünyasına hem de hayal dünyasına hitap ettiği için psikolojik ve sosyolojik temelli bir olgudur.
Şans oyunlarının bireyle ilgili olan boyutu sürekli hayal kurdurması ve umut üreten bir araç halinde kendini göstermesidir. Bireysel olarak başlayan şans oyunları alışkanlığı, kurumsallaşmayla birlikte de toplumsa beklenti alanını yükseltmektedir.

“YA ÇIKARSA, YA TUTARSA”
UMUDU HER EVE GİRDİ   

*ŞANS oyunlarına yönelmenin ilk ve en belirgin olarak kabul edilen sebebi kuşkusuz ekonomik tabanlı açıklanır. Buna göre ekonomik yetersizlikler, yoksulluk ve benzeri sebepler şans oyunlarına umut bağlamaya neden olan temel etmenlerdir. Bu bağlamda toplumdaki ekonomik gelişmişlik seviyesi ile şans oyunlarına duyulan ilgi doğru orantılı olarak ilerlemektedir.
Çoğu zaman çalışmadan kazanmak, zahmet etmeden bir şeylerin sahibi olmak etiketiyle eleştirilen şans oyunları, toplumumda hızla yayılmaya başlaması, onların aynı zamanda alışkanlık haline geldiğini de göstermektedir. Milli piyango, toto, loto, ganyan, bahis derken şans oyunları toplumda pek çok insan en önemli günlük uğraşı haline gelmektedir. Daha önce yılda bir kez o da yılbaşında milli piyango bileti ile evlere giren “ya çıkarsa, ya tutarsa” umudu son 10-15 yılda her gün, her evde dillendirilmeye başlanmıştır.

“ŞANS OYUNLARI” ALIŞKANLIK HALE GELDİ

*Şans oyunlarının psikolojik sebepleri kuşkusuz kişinin beklenti ve umutlarıyla alakalıdır. Beklentiler ve umutlar ise kişinin sosyo-ekonomik yaşam kalitesiyle aynı paralelde seyreder. Bu durumun oluşmasında kuşkusuz kitle iletişim araçlarının özendiriciliği ve devletin kurumsal olarak şans oyunları oynatmayı üstlenmesini söylemek de yerinde olur. Özellikle kitle iletişim araçlarının yaygınlığı, reklâmlarının da etkisiyle geniş bir alanda şans oyunlarının kurumsallaştığı toplumsal bir alışkanlık haline geldiği görülmektedir.
Kişilerin kazandıkları paraların yeterli olmadığı ve içinde bulundukları sıkıntılı durumdan kurtulmanın en kısa, en kolay, en zahmetsiz yolunun sürekli olarak tekrarlanan ve bolca umut dağıtan şans oyunları olduğunu görürüz. Neticede kişiler hayatlarındaki bütün olumsuz durumlardan bir anda kurtulma şansını kullanırlar. Kaybettiklerine bakıldığında yok denecek kadar az bir meblağdır. Ancak kişiler kaybettikleri paraları alt alta yazıp toplama yaptıkları zaman hayatlarına ne kadar zarar verdiklerini görürler.

RASTLANTILARA DAYALI OYUNLAR
İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİDİR

*Dilimize daha çok olumlu anlamıyla giren şans (chance) sözcüğü, “rastlantı” demektir. Kişinin istek ya da tasarımından bağımsız olarak ortaya çıkan durumları anlatır. Rastlantılara dayalı oyunlar kurulması ise, insanlık tarihi kadar eskidir. Öteden beri çakıl taşı, asık kemiği, sopa, testi kırığı, çöp, zar, kâğıt parçası, fırdöndü, rulet, kart vb. çekerek ya da atarak ödüller paylaşan düzenekler getirilmiştir. Böylelikle ödülü kader, kısmet, talih, baht, devlet gibi ifade edilen oyunlar icat edilmiştir.
Kazanmaya yada kaybetmeye bağlı olarak ruhsal sıkıntılar, depresyon, intihar ve bunun beraberinde getirdiği sosyal bozukluklar bu etki alanının birer yansımaları olarak göze çarpmaktadır.
Lotarya olarak da bilinen piyango, bir grup insan arasında çekilişle para ya da ödül dağıtımını sağlayan şans oyunudur. Çok sayıda insanın katıldığı bir kumar türünü oluşturur. Ortaya konan ödül için bilet satılmasına ve bu biletler arasında yapılan çekilişle ödül kazananın belirlenmesine dayanır. Düzenlemesi basit ve katılması kolay olduğundan para toplamak ve kazanmak için çekici bir yoldur.

“ÇALIŞMADAN PARA KAZANMAK,
ÇALIŞMA GÜCÜNÜ YOK ETMEKTEDİR”

*Ayrıca piyango çekilişi emeği değersizleştirmekte; büyük emeklerle kazanılan paraların basit bir bilet alma eylemi ile elde edilmesi emeğe karşı yapılan büyük bir aşağılamadır.
Çalışmadan para kazanmak, insanlarda çalışma gücünü yok etmektedir. Bu güçten yoksun kişi artık çalışmaktan hoşlanmayacak ve kazanma hırsıyla sürekli oynayacaktır. Çalışmadan kazanılan para, belli bir emek ürünü olmadığından, harcanmasında da birtakım ölçüsüzlükler olacaktır. Aynı tutku kişiyi yine oyun masalarına çekecek ve sorumsuzca ortaya sürülen paralar bu kez kısa bir süre için başka bir oyuncuda umut ürünü olarak kalacaktır. Şans oyunu oynamayı alışkanlık haline getirdiklerinde, geleceklerini oluşturmak için elde edecekleri maddi kaynakları çalışmaktan çok büyük ikramiyenin hayaline dayandırmaktadırlar. 
Büyük ikramiyelere ulaşan piyango insanların psikolojisini olumsuz yönde etkiler. İnsanların hayatlarında gerçekleşen ani değişmeler ve psikolojik dengesizlik oluşturur. Bu geçişlerin sağlıklı olabilmesi için bireyin yeni olaylarla geçmiş arasındaki ilişkiyi kurabilmesi, denetimi sürekli elinde tutması, nereden gelip nereye gittiğinin durum yargılamasını yapabilmesi gerekir. Hızlı değişmelerin yarattığı zorlanmalar bedensel hastalıkların yanı sıra toplumsal yabancılaşma gibi önemli ruhsal sorunlara da neden olmaktadır. Şans oyunları anlatılan sürecin hızlanmasında önemli bir basamaktır. Bu oyunlar bireyin hayata sistemli bakış açısını, hayata dört elle sarılmasını, emek vererek hayatını idame gerçeğini önemli ölçüde zedeler. Bireyi sabit bir noktaya kilitler. Bu kilitlenmenin hayal kırıklığına dönüştüğü anda ruhsal zedelenme başlar.
Piyango çekilişinde ikramiye kazan kişi çeşitli yönlerden kuşatma altındadır ve bir anda gerçekleşen bu büyük değişim karşısında sağlıklı bir tepki vermez. Kişinin yaşam akışı değişmekte, çevresinin ona karşı talepkar olması, onun da hazırlıksız bir durum karşısında nasıl bir tepki vereceğini saptayamaması sağlıklı karar almasını engellemektedir. Kişinin yaşadığı kırılma ve bocalama bu insanları mutsuz etmektedir. İkramiyenin ortalama bir yaşam süren bu kişiye çıktığında hayat standardı göz önüne alındığında, emek harcanmaksızın elde edilmiş olan ciddi bir para, kişilik yapısı tam olarak oturmamış, nerede nasıl, ne zaman kullanacağını tam olarak bilmeyen kişinin ciddi bir bocalama yaşamasına yol açmaktadır.

OYNAYANLARIN ¼’Ü ÖĞRENCİ
*Şans oyunu oynamanın cinsiyete göre dağılımında karşımıza çıkan sonuç: Erkeklerin kadınlara oranla daha çok şans oyunu oynamaları yönündedir.
Şans oyunu oynayanların yaşlarına göre değerlendirme yapıldığında, ağırlığın orta kuşak oldukları görülmektedir. Şans oyunu oynayan neredeyse 1/4’ünün öğrenci olduğu düşünülmektedir.

BOŞANMALARA NEDEN OLUYOR
İnsanların kısa yoldan köşeyi dönmek için para yatırdıkları talih oyunlarından, her yıl astronomik oranlarda hasılat elde ediliyor. Devlet şans oyunu adı altında çaktırmadan halktan ciddi paralar topluyor. Devlet tarafından gerçekleştirilen şans oyunlarının toplum üzerinde psikolojik, sosyolojik hatta ekonomik birçok yansıması oluyor. Oyunlar bağımlılık oluşturuyor. Bağımlılığa bağlı olarak aile içi problemler, kavgalar ve boşanma davaları artıyor. İnsanlar kendilerini şans oyunlarına kaptırıp kısa yoldan köşe dönmeyi amaçladıkları için toplumda üretkenliğin yerini tembellik ve beleşçilik almaya başlıyor. Bu da ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. Şans oyunlarına olan rağbetin arttığına ve buralara bir umut kapısı olarak bakıldığına kısa yoldan zengin olmak hayalleri dikkat çekiyor. Bu talih oyunları nedeniyle insanlar çalışarak alın teriyle kazanmak yerine kısa yoldan köşe dönme hayallerine kapılıyor. Devletin talih oyunları vasıtasıyla bir taraftan gelir elde ederken, diğer taraftan da kumarı kontrol altında tutmak istiyor diye düşünüle bilinir. Ancak psikolojik, sosyal ve ekonomik tahribatı pek hesap edilmediği için bu yoldan ülkenin kaybı, kazancını kat kat geçiyor.

huzeyfe
Süper Moderatör

MesajKonu: Geri: büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar   Ptsi Ara. 28, 2015 8:58 am

Vatandaşın umudu piyango

Bir yandan geçim sıkıntısı, öte yandan inanç noksanlığıyla “milli kumar”a meyleden vatandaşlar, şanslı olduğu gerekçesiyle gişe önlerinde manasız bir kalabalık oluşturuyor. Ekmek almak için kuyruğa girmeye üşenenler; soğuk havaya rağmen bebek arabasıyla, yaşlısıyla, çocuğuyla piyango bileti için uzun süre beklemeyi dert etmiyor.

24 Aralık 2015 Perşembe 20:55
Bu haber 17 kez okundu

Bir yandan geçim sıkıntısı, öte yandan inanç noksanlığıyla “milli kumar”a meyleden vatandaşlar, şanslı olduğu gerekçesiyle gişe önlerinde manasız bir kalabalık oluşturuyor. Ekmek almak için kuyruğa girmeye üşenenler; soğuk havaya rağmen bebek arabasıyla, yaşlısıyla, çocuğuyla piyango bileti için uzun süre beklemeyi dert etmiyor.
PARANIN KARA DELİĞİ: KUMAR
Milli Piyango Yılbaşı Özel Çekilişi'nin büyük ikramiyesi 55 milyon lira olarak belirlendi. İnternet ortamında hızla yayılan kumar oyunlarının tam bir bağımlılık haline dönüşmesinin önüne geçilemezken, ulusal gazetelerle verilen boy boy iddaa ekleri ise kumarın normalleşmesinde etkin rol oynuyor. Gerçekte ise oynatılan kumarlar sonucu yıkılan yuvalar, alt üst olan hayatlar ve intiharlar gözden kaçırılmaya çalışılıyor. Uzmanlar ise oynanan kumar oyunlarının aynı zamanda devlet eliyle yapılmasının vatandaşı tam anlamıyla intihara sevk ettiğini belirtiyor.
YASAL KUMARDA KORKUTAN ARTIŞ!
Milyonlarca kişinin kısa yoldan zengin olmak hayaliyle oynadığı, kumar batağının başında gelen Milli Piyango’nun son yıllardaki gelirleri ise sürekli artış gösterdi. Milli Piyango İdaresi 2009’da 2 milyar 19 milyon lira gelir elde ederken, söz konusu rakam 2010’da 1 milyar 822 milyona, 2011’de 2 milyar liraya, 2012’de de 2 milyar 282 milyon liraya ulaştı. İdarenin 2013’teki şans oyunları gelirleri son 5 yılın en yüksek rakamına ulaşarak 2 milyar 440 milyon lirayı aştı. Böylece İdare, 2008-2013 arasında toplam 10 milyar 640 milyon liralık kumar oynattı.
DİYANET: MİLLİ PİYANGO HARAM
Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşın hayallerini süsleyen 55 milyon lira ikramiyesi olan yılbaşı piyangosu için ‘haram’ fetvası verdi. Fetvada, bu yollarla kazanılan paralarla yapılan hayır işlerinin de geçersiz sayılacağı belirtildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun yayınladığı “Piyangonun, toto, loto, iddia vb. şans oyunları oynamanın hükmü nedir?” başlıklı fetvada, “Şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır” açıklaması yapıldı. Faruk ÇELİK

http://www.akdenizdeyeniyuzyil.com/ozel-haber/vatandasin-umudu-piyango-h10943.html

huzeyfe
Süper Moderatör

MesajKonu: Geri: büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar   Çarş. Ara. 30, 2015 9:17 am

MUTLULUK GETİREN (!) MİLLİ PİYANGO ÖYKÜLERİ
Necmi Yıldırım 2004’te 10 trilyon TL’nin dörtte birini kazandı.
Yıldırım, ikramiye yüzünden kavga çıkaran oğlu tarafından boğazından bıçakla kesilerek yaralandı.
Bilal Yıldız, 1996 yılında piyangodan kazandığı yüklü miktardaki ikramiyeyi
bir ay içinde harcadı.
Kazandığı ikramiyeyle 3 lüks ev satın alınabileceğini söyleyen Yıldız,
“Hazıra dağ dayanmıyor” dedi.
Yıldız, “Büyük ikramiye kazananlar zengin oldum havasına girmesin.
Sade yaşamı tercih etsin.
Aksi halde, eski günlerinizi özler duruma gelirsiniz” dedi.
Edirne’de 11 yıl önce Milli Piyango’dan büyük ikramiyeyi kazanan Ayhan Yalçınkaya, huzurunun bozulduğunu, kötü günler geçirdiğini
ve Milli Piyango bileti aldığı için pişman olduğunu söyledi.
Yalçınkaya, “Eskiden daha güzel bir hayatım vardı.
Dostlarımı kaybettim. Devlet memurluğuna devam etseydim param olmayacaktı ama huzurum olacaktı.
Devlet memurluğuna geri dönmek istiyorum” diye konuştu.
Yeşim Akyol’a 2003’te 2 trilyon TL çıktı.
Kavga etmeye başladığı 8 yıllık eşiyle boşandı.
Kocası “Para çıkınca beni boşadı” diyerek eşini suçladı.
Salih Bahtiyar, 1985 ve 1997’de 2 büyük ikramiye kazandı.
Bahtiyar, “Mafya beni bulacak” diye bunalıma girip, eve kapandı.
Salih Gümüşçay, 1989’da 5 milyar TL kazandı. Bir yıl sonra öldü.
Tek başına yaşarken ölümünün ardından yüzlerce akrabası ortaya çıktı.
DNA testi için mezarı açıldı.
Denizli’nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde Milli Piyango biletine büyük ikramiye çıkan Mehmet Sarıoğlu,
yaşadığı baraka tipi evde donarak öldü.
Ali Atıcı, çay ocağı işletirken
2004’te Sayısal Loto’dan 543 milyar TL kazandı.
Parayı aldıktan sonra memleketi Erzincan’a yerleşen Atıcı,
boşandığı eşi ve çocuklarını İsviçre’ye gönderdi ve ikinci evliliğini yaptı. Ancak ondan da ayrılmaya karar veren Atıcı,
“Zengin oldum, ama hayatım da alt üst oldu” dedi.
53 yaşındaki Mustafa Savgan 1978 yılında 10 bin lira ikramiye kazandı. Savgan, eşinden ayrılmak istedi ama ayrılamadı.
Kendi dilinden öyküsü:
“Paralar eşime kalmasın diye harcamaya başladım.
150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum.
Lokantalarda ödediğim hesabın 5-6 katını bahşiş olarak bırakıyordum. Sonunda paraları tükettim.
Evlenirken karıma aldığım 1 kilo altını da sattım, harcadım.
Eşimi de annesinin yanına gönderdim,
evdeki bütün eşyaları satıp tekrar İstanbul’a döndüm.
Yıl 1985’ti. Cağaloğlu’nda bir handa hem gece bekçiliği,
hem de ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım.
Eşimin açtığı dava sonucu boşandım.
Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor.
Hayatımda biri yok, sevgisizim ama huzurluyum”

BeğenYorum YapPaylaş

Sponsored content

MesajKonu: Geri: büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar   

büyük ikramiye yada piyango ile hayatları kararanlar
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ya çare sizsiniz ya da çaresizsiniz...