KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Asr-ı Saadet'te Yönetim-Piyasa İlişkisi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Limoni
Co-Admin

Rep Gücü : 12580
Rep Puanı : 43

MesajKonu: Asr-ı Saadet'te Yönetim-Piyasa İlişkisi    C.tesi Haz. 15, 2013 4:34 am

Cengiz Kallek, İz Yayıncılık, İstanbul 1997, 332 sayfa.

Asr-ı Saadet'te Yönetim-Piyasa ilişkisi isimli kitabıyla alanına önemli bir katkı sağlayan Kallek daha önce yayımladığı Hz. Peygamber Döneminde Devlet ve Piyasa (İstanbul-1992) adlı eseriyle birlikte her üç araştırma alanının ilk referans noktasını teşkil eden, islam'ın ortaya çıkış ve yayılış dönemindeki devlet-piyasa ilişkilerine ışık tutmaktadır. Bu dönem uygulamalarının fıkhi alıkamın oluşmasında ve islam devletlerinin konuyla ilgili uygulamalarında temel referans noktasını oluşturduğu hususu göz önünde bulundumlduğunda ortaya konulan çalışmalann önemi daha iyi kavranacaktır.

Eser giriş, iki bölüm, sonuç ve eklerden oluşurken, giriş bölümü konunun teorik yönü ile yöntem konusuna ayrılmıştır. Bu kısımda, merkezi önemi açısından hilafet düsturu ele alınmakta, müfrit süfilik karşısında ferdiyetçilik, tümdengelimli yöntem ve rasyonalizm, doğrulama-yanlışlama yöntemi, tümevarımlı yöntem ele alınmıştır.

Birinci bölümde "Piyasalar" başlığı altında üretim faktörleri ve mal piyasaları işlenmektedir. üretim faktörleri olarak sermaye, toprak ve emek konulan incelenmekte, "Sermaye Piyasası" başlığı altında para ve riba konuları, finans kurumları, servet birikimi ve mali cezalar ele alınmaktadır.

Kitabın ikinci bölümü, devlet ile piyasa arasındaki ilişkileri düzenleyen ve devletin piyasaya müdahale aracı olan hisbe teşkilatına ayrılmıştır. Bu çerçevede, hisbenin tarifi yapılmakta ve teşkilat yapısı hakkında bilgi verildikten sonra muhtesibin görevleri konusu izah edilmektedir.

Sonuç olarak devletin tabii şartlarda işleyen piyasaya olumsuz etki edecek her türlü suni müdahaleden kaçındığı, ancak piyasaya hakim güçlerin tabii düzeni bozucu müdahaleleri karşısında da tabii düzene dönüşü sağlayacak mekanizmaların harekete geçirildiği, hisbe teşkilatının, narh ve benzeri uygulamaların bu çerçevede düşünülmesi gerektiği tesbitleri yapılmaktadır.

Kallek'in uzun araştırma ve dikkatli gözlemlerinin bir ürünü olarak ortaya koyduğu ve ekler kısmında verdiği dokümanlar, konuyla ilgili bilgilerimizin yetersizliğini ve bazı hususlarda günümüze kadar süren yaygın ön kabullerimizin tashihe muhtaç olduğunu ortaya koymaktadır.

Ekler bölümünde son olarak Hz. Ömer'in servetlerini müsadere ettiği memurlada ilgili bilgiler sunulmaktadır. Burada da yine servet kazanımı ve haksız iktisap konularındaki anlayışa dair önemli ipuçları verilmektedir.

Cengiz Kallek'in çalışması, klasik kaynakların hemen hemen her konuda zengin malümat içerdiğini, farklı açılardan bakarak ve doğru sorular sorarak eldeki malzemeyi değerlendirdiğimizde çözümsüz sanılan çoğu meselede alternatifpek çok yolun bulunabileceğini göstermesi açısından önemli bir örnek teşkil etmektedir.

Tanıtımı yapan: Tahsin Özcan

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası