KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Hayrettin Karaman'dan imsak açıklaması DİYANETİN İMSAK VAKTİ DOĞRUDUR

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör

Rep Gücü : 10014422
Rep Puanı : 97

MesajKonu: Hayrettin Karaman'dan imsak açıklaması DİYANETİN İMSAK VAKTİ DOĞRUDUR   Çarş. Tem. 24, 2013 4:58 am

http://www.ensonhaber.com/hayrettin-karamandan-imsak-aciklamasi-2013-07-24.html

Hayrettin Karaman'dan imsak açıklaması

Ramazan ayının gelmesiyle oruç tutanların kafalarını karıştıracak hararetli imsak tartışmaları başladı.

Oruç tutanların kafalarını karıştıran imsak tartışmaları hakkında konuşan Prof. Hayrettin Karaman, Diyanet'in imsak ve namaz vakti için yaptığı belirlemenin gönül rahatlığı ile uygulanabileceğini söyledi.

Birlik beraberlik mesajlarının verildiği bu mukaddes ayda imsak ve iftar saatleri konusunda ortaya atılan iddialar İslam alemini rahatsız ediyor. Diyanet'in takvimine karşı bazı cemaatlerin kendi takvimlerini oluşturup oruca başlama saatlerini farklı uyguladıkları biliniyor. Yeni Şafak'tan Ayfer Mallı 'Diyanet'in takvimi insanların kafalarını neden karıştırıyor?' sorusunu İlahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman'a sordu.

DİYANETİN İMSAK VAKTİ DOĞRUDUR

Prof. Dr. Karaman, 'Diyanet, ayetlere ve hadislere dayanarak imsakın ve sabah namazının ilk vaktinin 'kırmızı şafak değil, beyaz şafakın ilk ışıkları, başlangıcı, enine yayılanı' olduğunu kabul ediyor. Bunu tespit için de hem hesap yaptırıyor hem de gözlem yaptırıyor. Bunu kabul etmeyen taraf ise şafakın kırmızı olduğunu, bunun da daha geç belirdiğini iddia ediyor. İddiasına nakil ve akıl (bilim) yönünden deliller ileri sürüyor. İlim ahlakı şöyle demeyi gerektiriyor: 'Benim görüşüm budur ve bana göre bu doğrudur, başka görüşlere de saygım vardır ama katılmıyorum'. İşte bu söylendiği zaman kafalar karışmaz, insanlar bölünmez, ümmet tefrikaya düşmez. Bana göre Diyanet'in hem imsak hem de sabah namazının ilk vakti için yaptığı belirleme gönül rahatlığı ile uygulanabilir' dedi.

SABAH NAMAZI VAKTİ DE UYGUNDUR

Sabah namazı niçin başka zamanlarda ortalık aydınlanınca kılınıyor da Ramazan'da imsak vakti girince kılınıyor? sorusuna ise Karaman şöyle cevap verdi: 'Namazların vakti bir zaman çizgisi değil, zaman aralığıdır. Bu zaman aralığının başında, sonunda veya ortasında bu namazlar kılınabilir. Ramazan'da insanlar, imsak başlayıp namazın vakti girer girmez sabah namazını kılıp yatmak istiyorlarsa bu mümkün olsun diye namaz ilk vaktinde kılınıyor. Sair zamanlarda ise ortalık biraz aydınlanınca kılınması tercih ediliyor. Bu iki uygulama da caizdir, namaz, vakti içinde kılınmış olmaktadır.

Elif gibi yalnızım,
Ne esrem var, ne ötrem.
Ne beni durduran bir cezmim,
Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...
http://kutluforum.bedavaforum.biz
@bdulKadir
Adminstratör

MesajKonu: Geri: Hayrettin Karaman'dan imsak açıklaması DİYANETİN İMSAK VAKTİ DOĞRUDUR   Çarş. Tem. 24, 2013 3:39 pm

Farklı fikirlere bilimsel ölçütlerle cevap veremediği için “fitne fesat bunlar” diye karşı çıkanların odundan farkı yoktur.

muh yılmaz facede demiş

yorumum

İlim ahlakı şöyle demeyi gerektiriyor: ‘Benim görüşüm budur ve bana göre bu doğrudur, başka görüşlere de saygım vardır ama katılmıyorum’. İşte bu söylendiği zaman kafalar karışmaz, insanlar bölünmez, ümmet tefrikaya düşmez.hayrettin karaman..sanırım problem burdan kaynaklanıyor" mezhep imamlarını boşverin kardeşim,onların kuranla alakası yoktur zaten" diyen biri için aynı seviyesizliklere düşülüyor maalesef

Elif gibi yalnızım,
Ne esrem var, ne ötrem.
Ne elimi tutan bir harf,
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Sızım elif sızısı...
@bdulKadir
Adminstratör

MesajKonu: saim yeprem ve hayreddin hocaya karşı bayındır islamoğlu ve bayraklı demircan hocalar karşı karşıya   Cuma Tem. 26, 2013 11:12 am

Malumunuz birkaç yıldır yanlış imsak vakti, yanlış yatsı vakti, 70dk uzun oruç tutuyoruz, sabah namazı vakti girmeden, imsak olmadan sahur yapıp namaz kılıp yatıyoruz gibi tartışmalar sürüp duruyor.

Bir taraf ısrarla mantıklı ispatlı gerekçeleriyle açıklamalar yapıyor, gelin tartışalım diyor, diğer taraf da aynı ısrarla -bana göre artık inatla- biz doğruyuz, dünya böyle yapıyor diyip kenara çekiliyor, konuyu gündeme taşımamak için var gücüyle uğraşıyor.

Örnek olarak Diyanet'in 1-2 hafta önce takvim hakkında yaptığı basın açıklamasını birkaç gün tutup arşivden silmesi olarak gösterebilirim. Bu kadar hassaslar bu konuda ya da korkaklar şahsi kanaatimce...

Abdülaziz BAYINDIR kurucusu da olduğu Süleymaniye Vakfı ekibi ve İstanbul Üniversitesi'nden astronomi ana bilim dalı başkanı Prof. Dr. Adnan ÖKTEN ile birlikte Kur'an daki hepimizin duyup da gecenin köründe imsakın girmesi sebebiyle anlamlandıramadığımız "...siyah iplik beyaz iplik ayrılıncaya kadar yiyin için." ayetini çok güzel bir şekilde açıklamışlar.

Üstelik bu hata öyle 1400 yıldır falan da yapılmıyor bazılarının saptırdığı gibi... 1400 yıllık hata ne demek, haşa Hz. Muhammed (sas) 'de hata yaptı demek olur, yani -1400 yıldır tüm dünya hatalı sen mi doğrusun be hoca- diye böyle saçma savunmalar yapanlar başta saçtan başka şeyleri var mı bir yoklasınlar.

Osmanlı döneminde minarelerden gözlem yapılırmış, güneş saati kullanılırmış camilerde, hatta geçen yurtdışında bir Osmanlı camisindeki Osmanlı hediyesi güneş saatini görmüştüm tv'de, takvimi bıraksalar güneş saatine baksalar görecekler halbuki farkı. Bu şekilde namaz vakti belirleme en başından beri böyleymiş taki Osmanlının son demlerine, bundan yaklaşık 150 yıl öncesine kadar -ki tarihte 150 yıl dün gibi bir şeydir- ilk takvimcilik çalışmaları yapılırken astronomik tanın imsak için baz alınması hatasıyla başlamış hata.

Detayına girmiycem. Şimdi de tüm dünya son halifeliğin merkezi Osmanlı'nın bu yanlışını sorgusuz sualsiz bir kabülle devam ettiriyor. Halifeliğin bir nevi devamı olan bize uyuyorlar yani.

İşin kötü yanı diyanette bu takvim işlerinde sözü geçen bildiğim kadarıyla Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi [url=https://www.google.com.tr/search?um=1&hl=tr&client=firefox-a&rls=org.mozilla:tr:official&q=diyanet profes%C3%B6r saim]Prof. Dr. Saim YEPREM[/url]'de "-Abdülaziz hocamızın dediklerine yanlış diyemeyiz ama bizimkisi de doğru."diyor. Garipliğe bakar mısınız...

Diyanet'e uyup devam eden hocalar olduğu gibi, Bayraktar Bayraklı, Mustafa Karataş, Ali Rıza Demircan gibi değerli hocalardan Abdülaziz Bayındır'a destek verenler de var.

Sonra bu saydığım tüm isimler Abdülaziz Bayındır dahil Prof. Dr. ünvanlı ve ünlü hocalar... Ama gel görki ittifak edemiyorlar.

Benim kendi kanaatim Abdülaziz hocanın görüşü doğrudur, gözlemlerimle de ilk günden beri ilginç şeyler keşfettim. Kuşların koro halinde imsak vakti girince ötüşmesi, horozlar aynı şekilde, cırcır böceklerinin gece boyu öterken imsak vakti girdiğinde dakik olarak susmaları her şeyiyle Allah'ın yarattığı doğa da bu tabi vakitleri doğruluyor, gözümle gördüm, kulağımla işittim yani.

Birkaç yorum yazmıştım Süleymaniye Vakfının sitesine, takvim hesabı için excel programı yayınladıklarında. Demiştimki görsel olarak haritada işaretlediğimiz noktanın namaz saatlerini veren program yapsanız, telefonlara uygun java, symbian, android vs. dünyada bulunduğun il ilçe neresiyse girip namaz vakitlerini gösteren cep telefonu uygulamaları geliştirebilseniz keşke, bu şekilde ancak yayılabilir demiştim. Bunlardan bir tanesini geçen gün yaptılar, diğerleri üzerinde çalıştıklarını açıkladılar.

Elif gibi yalnızım,
Ne esrem var, ne ötrem.
Ne elimi tutan bir harf,
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Sızım elif sızısı...
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Hayrettin Karaman'dan imsak açıklaması DİYANETİN İMSAK VAKTİ DOĞRUDUR   

Hayrettin Karaman'dan imsak açıklaması DİYANETİN İMSAK VAKTİ DOĞRUDUR
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası