KUTLU FORUM

Bilgi ve Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz

AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

kahhariye duası varmış

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
@bdulKadir
Adminstratör

Rep Gücü : 10014422
Rep Puanı : 97

MesajKonu: kahhariye duası varmış    C.tesi Şub. 22, 2014 6:19 am

Helak İçin Kahhariye Yakarışları
Kahhariye duaları, onulmaz hatalar işledikleri halde hiçbir kurtuluş gayreti göstermeyen kafir ve zalim bir toplumun sınır tanımaz ayartılarına karşı Allah’tan istenen bir tür yardım, görece başarısızlıkların itiraf edilip Allah’a tevekkül etmektir. Bir sabır âbidesi ve bir direniş timsali olan Nuh peygamber, fesadı ve sapıklığı inatla sürdüren ve artık bütün uyarılara kulak tıkayan halkının kalpleri çürüten, tüm toplumu ifsad eden hataları dolayısıyla helak edilmeleri için şu yakarışlarda bulunmuştur:

قَالَ رَبِّ إِنَّ قَوْمِي كَذَّبُونِ
فَافْتَحْ بَيْنِي وَبَيْنَهُمْ فَتْحًا وَنَجِّنِي وَمَن مَّعِي مِنَ الْمُؤْمِنِينَ

“Ey Rabbim! İşte halkım beni yalanladı. Bu yüzden benimle onlar arasında gerçeği bütün açıklığıyla ortaya koy. Beni ve benimle beraber olan müminleri kurtar!” (Şuara,26/117-118.) 

قَالَ نُوحٌ رَّبِّ إِنَّهُمْ عَصَوْنِي وَاتَّبَعُوا مَن لَّمْ يَزِدْهُ مَالُهُ وَوَلَدُهُ إِلَّا خَسَارًا
وَقَدْ أَضَلُّوا كَثِيرًا وَلَا تَزِدِ الظَّالِمِينَ إِلَّا ضَلَالًا
وَقَالَ نُوحٌ رَّبِّ لَا تَذَرْ عَلَى الْأَرْضِ مِنَ الْكَافِرِينَ دَيَّارًا
رَبِّ اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِمَن دَخَلَ بَيْتِيَ مُؤْمِنًا وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَلَا تَزِدِ الظَّالِمِينَ إِلَّا تَبَارًا

“Ey Rabbim!Yeryüzünde bu hakikati inkar edenlerden hiç kimseyi bırakma. Çünkü sen onları bırakırsan , Sana kulluk edenleri hep saptırmaya çalışırlar ve yalnızca fesada ve inatla sürdürülen kafirliğe sebep olurlar.
Ey Rabbim! Bana, anneme-babama, evime mümin olarak giren herkese ve daha sonraki bütün mümin kadınlara ve erkeklere bağışlayıcılığını göster ve zulüm işleyenleri her zaman helake uğrat!” (Nuh,71/21-24,26-28.)

http://www.islamkent.com/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=59

Elif gibi yalnızım,
Ne esrem var, ne ötrem.
Ne beni durduran bir cezmim,
Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...
http://kutluforum.bedavaforum.biz
@bdulKadir
Adminstratör

Rep Gücü : 10014422
Rep Puanı : 97

MesajKonu: Geri: kahhariye duası varmış    C.tesi Şub. 22, 2014 6:25 am

http://www.rumma.org/islam/ayetlerle-kahhariye-yakarislari.html

http://forum.memurlar.net/konu/1520824/

Beddua ile Kahhariye Duası Arasındaki Fark

'Bed', kötülük demektir. Beddua ise, kötülüğün gerçekleşmesi için yapılan duadır. Beddua kötülük için yapılır; adalet şartı aranmaz. Yenmek, ezmek, hakimiyet kurmak gibi anlamlara gelen 'kahr'da[290] ise adalet şartı aranır. Bu nedenle, kahhariye duasında ilahi adaletin gerçekleşmesi için Allah'a yakardır. Zaten şerrin/kötülüğün hakim olması için Allah'a yakarmak doğru bir davranış da değildir.
Kahhariye duaları, onulmaz hatalar işledikleri halde hiçbir kurtuluş gayreti göstermeyen kafir ve zalim bir toplumun sınır tanımaz ayartılarına karşı Allah'tan istenen bir tür yardım, görece başarısızlıkların itiraf edilip Allah'a tevekkül etmektir.
İlahi vahyin irşad eğitiminden geçmeyen insanlar olayların görünen yüzüne bakarak acele ile hareket edip, hayatın bir imtihan olduğunu unutarak şuursuzca şerri dileyebilmektedirler. İşte böyle bilinçsizce yapılan dualar bedduadır ve makbul de değildir. Bu şekilde dua etmek Allah'a karşı sorumluluk bilinci oluşmuş müminlere asla yakışmaz.
İnsanın 'acele'den yaratılmış olması, ilahi vahyin rehberliğin­de yoğrulup eğitilmediğinde tepkisel bir şekilde onu kötülüğün gerçekleşmesini dilemeye sevk edebilmektedir; İsra Suresi'nde buyurulduğu gibi:
"İnsan iyilik için dua ettiği gibi kötülük için de dua eder. Zaten in­san çok acelecidir."[291]
Kahhariye duası ise Allah yolundan alıkoyan zalimlerin ege­menliklerinin sona ermesi için yardım dilemektir. Zalimlerin kah­rolmasını istemektir. Çünkü bir kötülüğün gerçekleşmesi için de­ğil, İslam'ın zaferinin önündeki engellerin kalkması istendiğinden iyiliğin hakimiyeti için çağrıda bulunulmaktadır.
Yeryüzünde adaleti yok eden küfrün, şirkin ve tuğyanın yok edilmesi, ıslahından ümit kesilen kalpleri mühürlenmiş kafirlerin helak edilmesi İçin Allah'tan yardım istemek bir beddua/kötü dua değildir; haksızlığın ve haksızlık yapanların kahrolmasını istemek­tir. "Yazıklar olsun" anlamına gelen "veyl" de bir beddua değil, kınama ifadesidir.[292]
1. Nuh (a)'un Helak Duası
Nuh Peygamberin ıslah olmaktan ümit kesilmiş olan toplu­mun helak edilmesi için yaptığı dua da kötülüğün değil, adaletin egemen olmasını talep ettiği için beddua değildir. Bu tür duanın en güzel örneklerini Nuh peygamberin 950 yıllık tebliğ mücadelesi üzerinde görebiliriz. O, üstüne düşen tüm sorumluluklarını yerine getirdikten sonra yapacak hiçbir şeyinin kalmadığına kanaat ge­tirmiş, neticenin tayini için Allah'a, "Ey Rabbim! Yeryüzünde tek bir kafir bırakma!"[293] diyerek tevekkül etmiştir.
Bir sabır abidesi ve bir direniş timsali olan Nuh Peygamber, fesadı ve sapıklığı inatla sürdüren ve artık bütün uyarılara kulak tıkayan halkının kalpleri çürüten, tüm toplumu ifsad eden hataları dolayısıyla helak edilmeleri için şu yakarışlarda bulunmuştur:
"Ey Rabbim! Yeryüzünde bu hakikati inkar edenlerden hiç kimseyi bırakma. Çünkü sen onları bırakırsan, Sana kulluk edenleri hep saptırma­ya çalışırlar ve yalnızca fesada ve inatla sürdürülen kafirliğe sebep olur­lar.
Ey Rabbim! Bana, anneme babama, evime mümin olarak giren her­kese ve daha sonraki bütün mümin kadınlara ve erkeklere bağışlayıcılığını göster ve zulüm işleyenleri her zaman helake uğrat!"[294]
Kahhariye duaları, her halükarda kendisine başvurulacak en güvenli sığınağın Allah olduğu bilincini taşıyanların bir eylem tar­zıdır. Rabbimize tevekkülün anlamı "O'ndan başkasından yardım dilememek" düsturu değil mi? Öyleyse İslami mücadele esnasında yaşanan görece dünyevi başarısızlıklardan sonra, Allah'a karşı taş­kınlık yapan kişi ve kurumlardan yardım dilememek tevhid akide­sinin bir gereğidir.
İşte Nuh Peygamberin yaptığı kahhariye duasını da bu meyanda değerlendirmek gerekir. Tevhid ve adalet mücadelesi için bütün imkanlar seferber edildikten sonra, küfürde ve onulmaz bir düşmanlıkta ayak diretenlere Allah'a tevekkül ede­rek kahhariye duası ile helak edilmelerini dilemek mümkündür.[295]
2. Hûd (a)'un Nusret Duasıyla Gelen Helak
"Ey Rabbim! Bunların bu yalanlamalarına karşı bana destek ol!"[296]
Hûd Peygamber her tür depreme dayanıklı evler yapmalarıyla ünlü Âd kavmini ilahi hakikatlerin nurlarıyla arındırmayı başa­ramayınca nusret/yardım duasıyla Allah'a sığınmıştır. Çünkü on­lar peygamberi yalancılıkla, tanrıları tarafından çarpılmışlıkla it­ham etmişler, tevhid ve adalet çağrısına karşı kulaklarını tıkayıp hiçbir şey olmamış gibi yeryüzünü zulümle doldurmaya devam etmişlerdir. Yüce Allah, İrem şehrinin mimarı olan Âd halkını yedi gün sekiz gece süren kuru ve dondurucu bir rüzgârla ve onun çı­kardığı sayha/korkunç sesle helak etmiştir.[297]
3. Şuayb Peygamberin İftitah Duasıyla Gelen Helak
Şuayb Peygamber ve mümin arkadaşları "Allah'a iman etmiş olmaktan başka hiçbir kusur işlemedikleri halde" toplumdaki şirk önderleri tarafından sürgüne mahkum edilmişlerdir. Onlar da hep birlikte durumlarını Allah'a tevekkül ederek bildirmişlerdir. Zaten her şeye şahit olan Yüce Allah onların bu yakarışına "suça gömül­müş o toplumu helak etmek suretiyle" cevap vermiştir.[298]
"Ey Rabbimiz! Bizimle halkımız arasında hak neyse ortaya çıkar. Çünkü hakkı ortaya çıkaranların en hayırlısı sensin."[299]
4. Musa Peygamberin Helak Duası
Musa Peygamber de ıslah olacaklarından ümidi kestiği, hiçbir uyarının artık fayda vermeyeceği derecede duyarlılıklarını yitirmiş Firavun ve refahtan şımarmış azgın çevresinin mücadelenin niha­yetinde helak edilmesini niyaz etmiştir. Bu bir kahhariye yakarışı olarak değerlendirilebilir.
"Ey Rabbim! Gerçek şu ki, Sen Firavun ve onun seçkinler çevresine dünya hayatında görkem ve zenginlik verdin. Öyle ki, bunun sonucu olarak onlar da başkalarını Senin yolundan çeviriyorlar! Ey Rabbimiz! Öyleyse artık onların zenginliklerini silip yok et! Kalplerini katılaştır! Çünkü onlar çetin azabı görmedikçe inanmayacaklar."[300]
5. Peygamberimiz Muhammed (s)'in Kahhariye Duaları
a) Tebbet Duası
Kur'an'da, Leheb Suresi'nde geçen Ebu Leheb ve karısının hakimiyetlerinin sona ermesi için yapılan çağrı bir beddua değil, kahr duasıdır.[301]
"Kahrolsun Ebu Leheb'in iki eli (egemenliği) ve kahrolsun kendisi, kahroldu da zaten. Ne faydası olacak servetinin ve kazancının? Öteki dünyada şiddetle parlayan bir ateşe atılacak. İğrenç söylentilerin taşıyıcısı olan karısı ile birlikte. O ki, boynunda bükülmüş iplerden bir halat taşır." [302]
b) Veyl Duası
Veyl; yazıklar olsun, kahrolsun anlamına gelen bir kınama ifadesidir.[303] Hümeze Suresi'nin özellikle birinci kısmı bir yakarış olarak Allah'a takdim edildiği vakit, kahhariye duaları kapsamın­da değerlendirilebilir. Çünkü içinde kötü niyetle müminleri dille­rine dolayarak çekiştirenlere veyl edilmesi/kınanması talebi yer almaktadır.
Peki kimdir hümeze-lümeze grupları?
Hümeze Suresi'nde Yüce Allah hümeze-lümeze güruhuna[304] veyl etmekte, bizden de veyl etmemiz istenmektedir. Maddi servetlerini kendisine kalkan yapan zengin kafirler, dürüstlüğü ve erdemi esas alan İslam'ın gelişmesini önlemeye çalışırlar. Böylesi tağutlara "yazıklar olsun" demek, fiili olarak da kahrolması için çalışmak her müminin temel görevlerindendir. İşte bu fiili mücadele esnasında Allah'tan yardım dilerken örnek alacağımız biçim ve muhteva Hümeze Suresi'nde yer almaktadır.
?Veyl olsun bütün hümeze-lümeze gruplarına. O (gruplar) ki, ser­veti biriktirir ve onu bir kalkan sayar. Zanneder ki serveti onu sonsuza dek yaşatacak! Hayır aksine o öteki dünyada hutameye/çökerten bir azaba terk edilecektir. Bilir misin nedir o hutame? Allah tarafından tutuştu­rulmuş bir ateştir (günaha batmış olanların tüm hücrelerine işleyen), gönüllerin üstüne kurulmuş, üzerlerine salınacak olan bir ateş; uzayıp giden sütunlar arasında."[305]

Elif gibi yalnızım,
Ne esrem var, ne ötrem.
Ne beni durduran bir cezmim,
Ne de bana ben katan bir şeddem var.
Ne elimi tutan bir harf,
Ne anlam katan bir harekem...
Kalakaldım sayfalar ortasında.
Bir okuyan bekledim,
Bir hıfzeden belki...
Gölgesini istedim bir dostun med gibi…
Sızım elif sızısı...
http://kutluforum.bedavaforum.biz